ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Πρώτη ήττα για το γυναικείο βόλεϊ του Άρη

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 του Άρη για τη δέκατη αγωνιστική, υποχρεώνοντας την ομάδα των «κίτρινων» στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα.

Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Πειραιά έφτασε τους 27 βαθμούς είναι στην πρώτη θέση. Ο Άρης από την άλλη έμεινε στους 26 βαθμούς. Ο Ολυμπιακός, που προερχόταν από τον ευρωπαϊκό αποκλεισμό από την Πόρτο, «χτύπησε» από την γραμμή του σερβίς, μην επιτρέποντας στον Άρη να έχει σωστή ανάπτυξη στο παιχνίδι του.

Πλέον η ομάδα του Πειραιά στρέφει την προσοχή της στο μεγάλο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, στο κλειστό του Αγιού Θωμά, την Τετάρτη 1η Δεκεμβρίου. Ο Άρης, από την άλλη, υποδέχεται τον Αίαντα.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 25-23)

Όπως ενημέρωσε ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Η ομάδα Βόλεϊ Γυναικών του ΑΡΗ ηττήθηκε για πρώτη φορά στη φετινή Volley League Γυναικών, εκτός έδρας από τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ, έπειτα από εννιά συνεχόμενες νίκες.

Το πρώτο σετ ήταν αμφίρροπο, με την ομάδα μας να χάνει στις λεπτομέρειες την κατάκτηση του. Οι αθλήτριες του ΑΡΗ ξεκίνησαν πολύ καλά, παίρνοντας διαφορά τεσσάρων πόντων και διατηρώντας την μέχρι τα μισά του σετ (10-14), με τον Ολυμπιακό να απαντάει με επιμέρους σκορ 11-5 και να κάνει το 21-19. Η διαφορά των δυο πόντων έμεινε μέχρι το τέλος και ο Ολυμπιακός οδηγήθηκε στην κατάκτηση του σετ με 25-23.

Στο δεύτερο σετ, η ομάδα του ΑΡΗ έχασε τη συγκέντρωσή της, με τον Ολυμπιακό να το κατακτά με 25-14.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, οι παίκτριες του ΑΡΗ προσπάθησαν να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση, πηγαίνοντας το σκορ πόντο-πόντο (22-22,23-23), ωστόσο η ομάδα του Πειραιά το κατέκτησε με 25-23 και πήρε και τη νίκη.

Τα σετ: 3-0 (25-23, 25-14, 25-23) σε 76′.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Κάρλο Παρίζι): Γιώτα 6 (6/12 επ.), Εμμανουηλίδου 7 (4/7 επ., 3 μπλοκ), Σάλας 14 (11/23 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 48% υπ. – 33% άριστες), Χριστοδούλου 3 (1/4 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χίπε 14 (13/31 επ., 1 άσσος), Γενιτσαρίδη 9 (8/24 επ., 1 μπλοκ, 47% υπ. – 33% άριστες) / Κακουράτου (λ, 59% υπ. – 47% άριστες).

ΑΡΗΣ (Γιάννης Τσαϊρέλης): Κιουτσιούκη 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λάππα, Μερκάρδο 22 (19/43 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Δρακουλίδου 3 (1/3 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Σουάν 6 (5/17 επ., 1 μπλοκ, 27% υπ. – 0% άριστες), Έβανς 13 (11/26 επ., 2 μπλοκ, 48% υπ. – 30% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 30% υπ. – 13% άριστες), Τάνη, Μυλωνά, Μπαλογιάννη.