Πρώτη νίκη για τους παίδες του Άρη στο Πανελλήνιο

Την πρώτη τους νίκη στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πήραν σήμερα οι παίδες του Άρη, που επικράτησαν εύκολα με 74-49 της Ασπίδας Ξάνθης.

Όπως αναφέρει το tsiotras.blogspot.com:

«Ο Άρης με πολύ καλή απόδοση στην άμυνα κατάφερε να προηγηθεί στα πρώτα πεντέμισι λεπτά με 2-9. Η διαφορά έφθασε σε διψήφιο νούμερο (3-13) λίγο πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, όμως η Ασπίδα κατάφερε να μειώσει προσωρινά σε 13-18.

Οι «κίτρινοι» ξαναπήραν προβάδισμα μεγαλύτερο των δέκα πόντων, ενώ στο 18ο λεπτό έφθασε τους 20 (18-38). Το πλεονέκτημα για τους Θεσσαλονικείς παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα μέχρι το τέλος του παιχνιδιού και έτσι πανηγύρισαν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση.

Δεκάλεπτα: 7-15, 20-38, 37-55, 49-74

Διαιτητές: Ζαχαρής-Τσολάκος

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ(Βαχαρίδης): Τσέκης 2, Αρβανιτάκης 2, Σμυρλόγλου, Κυβρακίδης, Καρανικολίδης, Χατζηγεωργίου, Ντεμάι 7(1), Ναλμπάντης, Πάτσης 9(1), Κουρτίδης 21(2), Τσουράπας 5, Παυλάκης 3(1).

ΑΡΗΣ (Τσάικος): Ιγγλέζος 3(1), Τρετιάκοβ 7, Κογκαλίδης 7, Καλαϊτζίδης 14(1), Λύσσελης 2, Κομνιανίδης, Χατζόπουλος 8, Ζούντσας 4, Αλτίνης 17(3), Γκούθας 1, Σιδηροηλίας 7(1), Γουναρόπουλος 4».