Πρώτη νίκη και ανατροπή για την Εθνική K19 κόντρα στη Λιθουανία

Η Κ19 Εθνική Ελλάδας αντιμετώπισε την Λιθουανία στο δεύτερο παιχνίδι του ομίλου της Αττάλειας για τα προκριματικά του Euro 2024. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε 2-1, πήρε την πρώτη νίκη και είναι στο κόλπο για τις δύο πρώτες θέσεις που οδηγούν στο Elite Round των προκριματικών.

Η νίκη ήρθε για την Εθνική ομάδα με ανατροπή, καθώς ο Γιανσόνας άνοιξε το σκορ στο 12ο λεπτό από την άσπρη βούλα. Ο Κοντονίκος στο 47ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα, με τον Στέφανο Τζίμα να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 56′.

Η Ελλάδα έφτασε τους τρεις πόντους με το έργο της να παραμένει δύσκολο μετά την ήττα από τη Λευκορωσία. Η Εθνική κλείνει τις υποχρεώσεις της στις 21 Νοεμβρίου κόντρα στην Τουρκία.

Η ενδεκάδα της Εθνικής: Αγγελίδης, Καστίδης, Μουζακίτης (82′ Κοσίδης), Φίλων, Γεωργιάδης, Κώττας (62′ Κωστούλας), Γκούμας, Δεληγιάννης, Κοντονίκος (61′ Καλοσκάμης), Τζίμας (62′ Κοντούρης, Παπακανέλλος (76′ Κοντορούχας).