Πρώτη νίκη στο final four για τις κορασίδες

Οι κορασίδες του ΑΡΗ επικράτησαν του Ηρακλή με 72-44 στην πρώτη αγωνιστική του final four της ΕΚΑΣΘ.
Οι “κίτρινες” μετά από καλή εμφάνιση και ωραία άμυνα δεν άφησαν κανένα περιθώριο στον αντίπαλο και έτσι νίκησαν εύκολα την ομάδα του Ηρακλή.
Από την αρχή του αγώνα, η ομάδα του ΑΡΗ άνοιξε την υπέρ της διαφορά κάνοντας ένα σερί 19-0 στο 8′ της αναμέτρησης. Έτσι το πρώτο δεκάλεπτο τελείωσε με σκορ 19-4 υπέρ του ΑΡΗ!
Στο δεύτερο δεκάλεπτο,το σκηνικό δεν άλλαξε με τις “κίτρινες” να συνεχίζουν να πιέζουν τον αντίπαλο και έτσι στο ημίχρονο προηγήθηκαν με σκορ 48-20.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του ΑΡΗ διατήρησε εύκολα την υπέρ της διαφορά και έφτασε στη νίκη με σκορ 72-44.
Κορυφαίες του ΑΡΗ ήταν η Ρωξάνη Μπουντούκα με 14 πόντους και ένα τρίποντο, η Μαρία Βαντσιούρη με 14, η Καλλιόπη Γιαννουσίου επίσης με 14, η Σοφία Γκρίτζαλη με 13 πόντους και η Μάγδα Ουζούνη με 9 πόντους και ένα τρίποντο.
Επόμενος αγώνας για τις κορασίδες είναι στις 2/4 στο ΕΑΚ Σταυρούπολης με τον Αστέρα Ιπποδρομίου Θεσσαλονίκης, για τη δεύτερη αγωνιστική του final four.
Δεκάλεπτα: 19-4, 48-20, 62-29, 72-44
Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ.-Αγραφιώτης Γρ.
ΑΡΗΣ (Τζιότζιος): Μπουντούκα 14(1),Βαντσιούρη 14, Γιαννουσίου 14,Γκρίτζαλη 13,Ουζούνη Μάγδα 9(1), Κυριακοπούλου 2, Νιγδέλη 2, Αβρονιδάκη 2, Ουζούνη Μαρία, Μπερμπέρη, Καλογρίδου, Ζούρου.
Ηρακλής(Πολυμένης-Ντουβαλέκης): Δαιμονάκου 14, Πολυμένη 13, Θωμαϊδου 11(1), Σάγμαλη, Πάππα Ρ. 4, Πάππα Ι., Τσολακίδου, Κατσαμούρη Χριστίνα 2, Κλώνου, Παναγιωτίδου, Πετρίδου, Αναγνωστοπούλου.
Πηγή: arisac.gr