Πρώτο δείγμα θετικό για τις γυναίκες

Με τη νίκη με 3-2 έφυγε από το γήπεδο του Νέου Σκοπού η γυναικεία ομάδα του Άρη, που τέθηκε αντιμέτωπη με την αντίστοιχη της Πανσερραϊκής.

Αυτή ήταν και η πρώτη φιλική αναμέτρηση για τις «κίτρινες», οι οποίες αντιμετώπισαν μία ομάδα, η οποία θ΄ αγωνίζεται από φέτος στα μεγάλα σαλόνια.

Στον αγωνιστικό τομέα, οι παίκτριες του Άρη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και προσπάθησαν να επιβάλουν τον ρυθμό τους.

Στο 25′ ήρθε το πρώτο γκολ για τις «κίτρινες», καθώς μετά από εκτέλεση φάουλ της Χουτουριάδου, η Μιχαέλα Παράσχου βρέθηκε σε πλάγια θέση μέσα στην περιοχή και δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Η υπεροχή του Άρη ήταν συντριπτική στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε με αρκετές ευκαιρίες και ένα δεύτερο γκολ στο 45′ από την Στέλλα Γρηγοριάδου.

Στην επανάληψη, η Πανσερραϊκή προσπάθησε ν΄ αντιδράσει, πετυχαίνοντας  ένα γρήγορο γκολ στο 68′, όμως, τέσσερα λεπτά αργότερα η Γρηγοριάδου και πάλι χρίστηκε σκόρερ, κάνοντας το 1-3.

Οι Σερραίες το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν σε 2-3 στο 85΄, με ένα γκολ στο οποίο η φάση ξεκίνησε από οφ-σάιντ.