Πόλο Ανδρών: Ήττα στις λεπτομέρειες (11-10) από τη ΝΕΠ και τώρα στο Εθνικό για την ισοφάριση

Η ομάδα Πόλο Ανδρών του Άρη ηττήθηκε με 11-10 από τη ΝΕ Πατρών εκτός έδρας, σε ένα αρκετά κλειστό παιχνίδι, στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση για την άνοδο στην Α1, με τον επόμενο αγώνα να διεξάγεται στην έδρας μας την Κυριακή (Εθνικό, 18:00).

Η ΝΕ Πατρών προηγήθηκε με 2-0 με τον Άρη να μειώνει με τον Φωτίου και να ισοφαρίζει με τον Μπάσελ σε 2-2. Οι “κιτρινόμαυροι” κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 2-3 και διατήρησαν το μικρό αυτό προβάδισμα του ενός τέρματος μέχρι και το τέλος της δεύτερης περιόδου.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης πήρε προβάδισμα δυο τερμάτων κάνοντας το 4-6, ωστόσο η ΝΕΠ με δικό της σερί 3-0 έκανε το 7-6, με τον Μπάσελ να ισοφαρίζει σε 7-7. Στη συνέχεια καμία από τις δυο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, με τη ΝΕΠ να κάνει το 11-10 δυο λεπτά περίπου πριν το τέλος του αγώνα, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Η επόμενη αναμέτρηση είναι στην έδρα μας την Κυριακή 21/4 και ώρα 18:00 στο Εθνικό, ώστε οι πολίστες μας να ισοφαρίσουν και να διεκδικήσουν την άνοδο στον τρίτο και τελευταίο αγώνα.

Οκτάλεπτα: 2-2, 3-4, 8-8, 11-10

Σκόρερς: Φωτίου 1, Μπάσελ 3, Καλαμπόκας 2, Ζαρκατζάς 1. Σολογάνης 1,