Πόλο Ανδρών: Νίκη του Άρη στα πέναλτι (10-11) και τώρα… τελικός

Η ομάδα Πόλο Ανδρών του Άρη κέρδισε στα πέναλτι με 2-3 και τελικό αποτέλεσμα 10-11 εκτός έδρας την Ηλιούπολη και έκανε το 1-1 στη σειρά των Play-Offs, με την τελική αναμέτρηση να διεξάγεται την Τρίτη (25/04) στο Ποσειδώνιο.

Όπως αναφέρει ο κιτρινόμαυρος σύλλογος:

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή, να ξανά αποκτήσουν το πλεονέκτημα έδρας και να οδηγήσουν τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε δυνατά στην πρώτη περίοδο, κρατώντας ανέπαφη την εστία του και προηγήθηκε με 0-2. Στη συνέχεια η Ηλιούπολη με επιμέρους σκορ 3-1 στη δεύτερη και τρίτη περίοδο έκανε το 6-4. Στην τελευταία περίοδο ο ΑΡΗΣ κατάφερε να στείλει το ματς στα πέναλτι  κάνοντας το 10-10.

Όπως εξελίχθηκε ο αγώνας, το σφύριγμα της κανονικής διαρκείας βρήκε τις ομάδες ισόπαλες και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι. Εκεί οι «κιτρινόμαυροι» παρέμειναν συγκεντρωμένοι και επικράτησαν με 2-3, οδηγώντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι.

Την ομάδα στην Αθήνα συνόδευσε ο ταμίας και μέλος του Δ.Σ. του ΑΡΗ, Αλέξανδρος Γκαντώνας.

Τα οκτάλεπτα: 0-2, 3-1, 3-1, 2-4, 2-3 (πέναλτι)

Σκόρερς: Μπιτσάκης 1, Καλαμπόκας 1, Ζαρκατζάς 1, Αλιαπούλιος 2, Παπαδόπουλος 4, Σολογάνης 2