Πώς οι βολές από πρόβλημα (στην αρχή) έγιναν… λύση (στο τέλος) για τον Άρη!

Δεν χωρά αμφιβολία πως οι ελεύθερες βολές ήταν ένα πρόβλημα για τον Άρη στο χθεσινό παιχνίδι με τον ΠΑΟΚ, ωστόσο οι βολές ήταν που έγειραν την πλάστιγα υπέρ των κίτρινων στο τελευταίο δεκάλεπτο και την παράταση!

Stoiximan.gr: Το Παιχνίδι σου Καλύτερο με εκατοντάδες στοιχήματα & επιλογές για Σκόρερ, Κάρτες, Κόρνερ!

Οι κίτρινοι είχαν συνολικά 21/34 βολές στη νίκη τους επί του ΠΑΟΚ, ποσοστό 61,8% το οποίο προφανώς θα πρέπει να γίνει καλύτερο σε επόμενα παιχνίδια.

Το σημαντικό ωστόσο ήταν πως οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν εύστοχοι και ψύχραιμοι στα κρίσιμα σημεία του αγώνα. Μετά από τα τρία πρώτα δεκάλεπτα είχαν 11/22 βολές και επί της ουσίας αυτή η αστοχία τους διατήρησε τον αντίπαλο μέσα στο παιχνίδι (52-48 στο 30’).

Ωστόσο στην τέταρτη περίοδο και την παράταση εκτέλεσαν 10/12 ελεύθερες βολές, οι περισσότερες σε πολύ κρίσιμα σημεία και ήταν ψύχραιμοι οι Μποχωρίδης, Ντραγκίσεβιτς και Γκετσεβίτσιους.