Π-Ο-Τ-Ε !! Τόσο απλά!!

ΠΟΤΕ; ΠΟΤΕ! Ο Αυτοκράτορας και οι 5.000 πιστοί του δεν χάνουν ποτέ στο Παλέ! Το αντιλήφθηκε και η ΑΕΚ σήμερα. Η ΑΕΚ που βρέθηκε να κερδίζει με 60-50 στο 30’… Αυτός ο Άρης, σε αυτό το Παλέ, απλά δεν γίνεται να χάσει. Ας το πάρουν χαμπάρι όλοι! Το τελικό 77-76 φέρνει τους κίτρινους πολύ κοντά στην τρίτη θέση!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν το χειρότερο του φετινού Άρη στο Παλέ. Οι κίτρινοι μπήκαν στο παιχνίδι νευρικά, ήταν πολύ άστοχοι (2/8 σουτ στο πρώτο πεντάλεπτο) και μπήκαν στο… τριπάκι της ΑΕΚ που προσπάθησε να φέρει νεύρα στο παρκέ. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-10 (5’), ο Άρης αντέδρασε και προσπέρασε με 11-10 (8’) και προηγήθηκε με 16-12 (9’), αλλά η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του αγώνα και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 16-18.

Στο 11’ οι διαιτητές χρέωσαν από μία τεχνική ποινή Γουάιτ και Μαυροκεφαλίδη για αψιμαχία που είχαν, στην επόμενη φάση ο Κορομηλάς με νέα τεχνική ποινή στον παίκτη της ΑΕΚ για θέατρο τον απέβαλλε, αλλά την φασαρία που δημιουργήθηκε, δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ στον Γουάιτ. Από όλο αυτό που δημιουργήθηκε η ΑΕΚ βγήκε ευνοημένη, γιατί έμεινε στο παρκέ με τον Μιλόσεβιτς που “μάτσαρε” την ενέργεια των παικτών του Άρη και μαζί με τον Γκριν δεν άφησαν τον Άρη να μπει στο ματς.

Οι κίτρινοι έκαναν αβίαστα λάθη (8 στο α’ που έδωσαν 7 κλεψίματα και 7 πόντους στον αντίπαλο) και η ΑΕΚ ξέφυγε με 21-30 (13’), 25-35 (14’) και 27-38 (16’). Αυτή η διαφορά διατηρήθηκε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (37-47), παρότι ο Άρης προ στιγμήν μείωσε σε 37-43. Πέρα από την κακή εμφάνιση, οι κίτρινοι είχαν ήδη φορτωμένους με τρία φάουλ τους Γουότερς, Μακ Νιλ και Γουάιτ…

Ο Άρης προσπάθησε να βρει ρυθμό στην τρίτη περίοδο, αλλά δεν τα κατάφερε… Έχασε τον Γουάιτ με πέντε φάουλ, είχε με 4 τον Μακ Νιλ και εκτός ρυθμού και η ΑΕΚ με τον Μιλόσεβιτς να κερδίζει μάχες στις δύο ρακέτες διατήρησε την υπέρ της διαφορά, έχοντας την εύνοια των διαιτητών σε συγκεκριμένες χρονικές στιγμές. Οι κίτρινοι έφτασαν ως το -7 (47-54), αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 50-60.

Ο διακόπτης γύρισε στην τέταρτη περίοδο. Ο Κοέν με 2/2 τρίποντα, ο Πελεκάνος με άλλο ένα γύρισαν τούμπα το παιχνίδι! Στο 33’ ο Μακ Νιλ ισοφάρισε με βολές σε 64-64 και ο Χάγκινς στο 35’ με φόλοου έδωσε προβάδισμα στους κίτρινους (66-64, 5.17)!

Ο Κοέν με… πιρουέτα έκανε το 72-67 στο 38’, ο Σάκοτα απάντησε με τρίποντο (72-70), όμως ο Χάγκινς με κάρφωμα διαμόρφωσε το 74-70! Ο Χάγκινς με 1/2 βολές έκανε το 75-70 (1.33), αλλά η ΑΕΚ επέστρεψε και με τον Μπράουν στα 18’’ ισοφάρισε σε 76-76, αφού πρώτα όμως οι διαιτητές δεν έδωσαν καθαρά βήματα στον Μιλόσεβιτς στη φάση που ο Βόσνιος είχε μειώσει σε 75-72… Ο Μιλόσεβιτς έκανε φάουλ στον Χάγκινς, ο οποίος με 1/2 βολές έγραψε το 77-76. Οι κίτρινοι επέλεξαν να παίξουν άμυνα και δικαιθώθηκαν. Ο Γκριν έμεινε με τον Κοέν, ο Ισραηλινός έβγαλε εξαιρετική άμυνα, το σουτ του Αμερικανού δεν βρήκε στόχο και έτσι το παιχνίδι έληξε με 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 37-47, 50-60, 77-76.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 15 (3/3δπ., 3/5τρ., 2ρ., 2κλ.), Γουάιτ 7 (4ρ.), Γουότερς 11 (3/3β., 4/5δπ., 3ρ., 3ασ.), Χάγκινς 12 (4/8β., 4/8δπ., 4ρ., 2κοψ.), Μακ Νιλ 6 (3ρ., 5ασ.,), Ξανθόπουλος 5 (1), Τσούπκοβιτς 3, Δίπλαρος, Ζάρας 2, Κοέν 12 (1/2β., 1/3δπ., 3/4τρ., 7ρ.), Μούρτος 2, Σίμτσακ 2.

ΑΕΚ: Σάκοτα 9 (1), Χέρστον 5 (1), Μπράουν 14, Καλαμπόκης 2, Μαυροειδής 4, Παπαντωνίου 1, Μιλόσεβιτς 13 (1), Γκριν 12 (2), Μαυροκεφαλίδης 4, Κάρτερ 7 (1), Σαρικόπουλος 5.