Ρεάλ Μαδρίτης – Αναντολού Εφές 80-76: Νίκη δια χειρός Γιουλ (videos)

Ο Σέρχιο Γιουλ πήρε από το χέρι τη Ρεάλ Μαδρίτης και την οδηγήσε σε μια συγκλονιστική ανατροπή επί της Εφές, δίνοντάς της τη νίκη με 80-76. Έτσι οι Μαδριλένοι μείωσαν τη σειρά των πλέι οφ σε 2-1 και ενώ βρέθηκαν στο -13 (59-72) πέντε λεπτά πριν το τέλος.

Ωστόσο, από το 64-76 κι έπειτα πέτυχαν τους τελευταίους 16 πόντους του ματς και έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή, που τους κρατάει ζωντανούς και τους δίνει πλέον άλλη ψυχολογία.

Η Εφές ήταν για ακόμα μια φορά κυρίαρχη και όλα έδειχναν «σκούπα» για τους Τούρκους, αλλά ο τρελο-Γιουλ με 13 πόντους, τεράστια σουτ και σπουδαία δημιουργία στο τελευταίο δεκάλεπτο (συνολικά 20π. με 4 τρίποντα) πήρε από το χέρι την χωρίς Ταβάρες «Βασίλισσα», ξύπνησε και τους υπόλοιπους και την οδήγησε στη νίκη.

Αμπάλντε (11π, 6ρ) και Τόμπκινς (2 κρίσιμα τρίποντα) στο τελευταίο δεκάλεπτο και Γκαρούμπα (10π, 9ρ), Τάιους (10π,7ρ. και φοβερή άμυνα) σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ήταν αυτοί που ακολούθησαν.

Ο εκπληκτικός Μίτσιτς (29π, 6ασ. και 36 στην αξιολόγηση) βρέθηκε μια ανάσα από το να οδηγήσει την Εφές στο F4, αλλά στο τελευταίο 5λεπτο δεν βρήκε κι αυτός απάντηση στο μεγάλο σερί της Ρεάλ. Εξαιρετικός και ο Μπομπουά με 18 πόντους, σε ένα βράδυ που ο Λάρκιν έμεινε στους 6 πόντους με 2/9 σουτ και ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 28-38, 48-58, 80-76.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Λάσο): Κοζέρ 9 (1), Ρούντι 3 (1/5 τρίποντα), Αμπάλντε 11 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Τάιους 10 (7 ριμπάουντ), Λαπροβίτολα (0/3 σουτ), Αλοθέν, Γκαρούμπα 10 (4/10 σουτ, 1/2 βολές, 9 ριμπάουντ), Κάρολ 7 (1), Γιουλ 20 (3/4 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ασίστ), Τόμπκινς 8 (2), Τέιλορ 2.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 6 (1/2 δίποντα, 1/7 τρίποντα), Μπομπουά 18 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 3/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Σίνγκλετον 4 (1/5 σουτ, 2/2 βολές), Σανλί 7 (1), Μοερμάν (0/4 σουτ, 0/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Πλάις, Μίτσιτς 29 (5/7 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Άντερσον, Ντάνστον 9 (7 ριμπάουντ), Σιμόν 3 (1/4 σουτ).