ΜΠΑΣΚΕΤ TOP

Ρεβάνς, ρεκόρ και… αποθέωση στο Παλέ! Εύκολη νίκη του Άρη (83-68) και τώρα πλέι οφ!

Με τον πιο όμορφο τρόπο έκλεισε ο Άρης την κανονική περίοδο του φετινού πρωταθλήματος! Κέρδισε τον Κολοσσό με σκορ 83-68, πήρε άτυπη ρεβάνς για την ήττα τον α’ γύρο και ισοφάρισε την δεύτερη καλύτερη επίδοση από το 1992 και μετά, φτάνοντας τις 20 νίκες, παρουσία σχεδόν 4.000 θεατών στο Αλεξάνδρειο!

Ο Άρης παρουσιάστηκε στο παρκέ φρέσκος, με καινούριες ιδέες και έδειξε πολύ καλό πρόσωπο, παρότι δεν είχε στο ρόστερ του τον τραυματία Μακ Νιλ. Μετά το 5-8 στο 3’ οι κίτρινοι έτρεξαν ένα σερί 9-0 και προηγήθηκαν με 14-8, ενώ ο Ζάρας με την είσοδό του στο παιχνίδι πέτυχε 8 γρήγορους πόντους, διαμορφώνοντας το 25-17 (8’) πριν το δεκάλεπτο ολοκληρωθεί στο 28-21, αφού μεσολάβησε και η αποβολή του Μανωλόπουλου με ντισκαλιφιέ (δύο τεχνικές ποινές).

Με εξαιρετικό μακρινό σουτ (6/13τρ. στο α’ μέρος) ο Άρης επέβαλλε τον ρυθμό του πλήρως, κυριάρχησε στο γήπεδο και από το 13’ και μετά διατήρησε την διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (35-25 στο 13’, 41-27 στο 17’) ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (45-31).

Οι κίτρινοι χαλάρωσαν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, δέχθηκαν σερί 10-0 από τον Κολοσσό (45-41 στο 23’), καθώς έμειναν χωρίς καλάθι για τέσσερα λεπτά, όμως απάντησαν πολύ γρήγορα με δικό τους σερί 8-0 από Γουάιτ και Γουότερς και επανέφεραν την τάξη (53-41 στο 26’). Ο Κολοσσός δεν το παράτησε το παιχνίδι και επανήλθε άμεσα μειώνοντας σε 55-49 (27’), ενώ ο Λαρεντζάκης με καλάθι και φάουλ έριξε τη διαφορά στους 4 πόντους (56-52) στο 28’. Τότε ανέλαβε δράση ο Μούρτος. Με έξι σερί πόντους του αρχηγού του και ένα καλάθι από τον Σίμτσακ ο Άρης έκλεισε το δεκάλεπτο στο +12 (64-52), βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη του.

Το παιχνίδι το καθάρισε οριστικά ο Άρης στο πρώτο πεντάλεπτο της τελευταίας περιόδου, όταν με επιμέρους σκορ 10-3 έφτασε στο +19 (74-55), παρουσιάζοντας πολύ όμορφη εικόνα στο παρκέ, με πρωταγωνιστή τον Κοέν σε αυτό το διάστημα (8π.).

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 45-31, 64-52, 83-68.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος, Γουάιτ 8 (5ρ., 3ασ.), Γουότερς 11 (2ασ.), Χάγκινς 13 (4ρ.), Μούρτος 11 (4ασ.), Ξανθόπουλος 3 (2ασ.), Δήμας, Τσούπκοβιτς 3 (5ρ., 3ασ.), Φλιώνης 3, Ζάρας 11 (2/3τρ.), Κοέν 13 (3/6β., 2/3δπ., 2/3τρ., 4ρ., 2κοψ.), Σίμτσακ 7 (2ρ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Λαρεντζάκης 11 (1), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 11 (2), Σαλούστρος 12 (1), Μακ Γκι 5, Μπιλλής, Μανωλόπουλος 2, Ντέιβις 12, Γεωργαλής, Αγγελάκος, Αχόνεν 2, Λιούις 8 (1).