Σαν σήμερα: Το έπος του Άρη στην Περούτζια (photo+video)

Στις 7 Νοεμβρίου του 1979 η παρέα του Κούη, του Φοιρού, του Ζήνδρου και του Βένου ανάγκασαν ολόκληρη την ποδοσφαιρική Ευρώπη να υποκλιθεί και την ιστορία να ονομάσει τον άθλος της ως το έπος της Περούτζια.

Όλα έδειχναν ότι ήταν χαμένα για την ομάδα του Πέπε Σασία, καθώς στην πρώτη αναμέτρηση για τον 2ο γύρο του τότε κυπέλλου ΟΥΕΦΑ, είχαν αναδειχθεί ισόπαλοι 1-1 με την σπουδαία ιταλική ομάδα στο Χαριλάου.

Στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντίνος Κούης άνοιξε το σκορ, προκαλώντας ντελίριο ενθουσιασμού στους 4000 οπαδούς του Άρη που είχαν ταξιδέψει στην Ιταλία. Δέκα λεπτά αργότερα, ο Σεμερτζίδης με «κεραυνό» έξω από τη μεγάλη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του.

Το τελικό 0-3 διαμορφώθηκε στο 67ο λεπτό της αναμέτρησης με μια εκπληκτική ατομική ενέργεια του Ζήνδρου, που απέφυγε τρεις αμυντικούς της Περούτζια και έστειλε με δυνατό σουτ την μπάλα στα δίχτυα.