Σεβίλλη – Θέλτα 1-2: Ανατροπή και κρίσιμη νίκη ύστερα απ’ την απόλυση του Μπενίτεθ

Η Θέλτα πήρε σπουδαία νίκη στη Σεβίλλη με υπηρεσιακό τεχνικό και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού της La Liga.

Η Θέλτα πέτυχε σπουδαία νίκη στο “Ραμόν Σάντσεθ Πιθχουάν” και στη μάχη παραμονής που δίνει ύστερα από το 2-1 επί της Σεβίλλης για την 29η αγωνιστική της La Liga.

Λίγες ημέρες έπειτα από την απόλυση του Ράφα Μπενίτεθ και με τον Κλαούντιο Χιράλντεθ να έχει προβιβαστεί από τη δεύτερη ομάδα, οι Γαλιθιάνοι βρέθηκαν να κυνηγούν στο σκορ μόλις στο 13′ από το γκολ του Γιουσέφ Εν-Νεσιρί.

Η φετινή Σεβίλλη δεν αποτελεί φόβητρο όμως και η Θέλτα πήρε αμέσως τα ηνία του αγώνα με κατοχή άνω του 70% και επιχείρησε να βρει χώρους για να σκοράρει. Στο 1ο ημίχρονο δεν τα κατάφερε, όμως στο 2ο και πιο ανοιχτό αμφότερες οι ομάδες είχαν μεγάλες ευκαιρίες.

Η Θέλτα αξιοποίησε τις δικές της μέσα σε έξι λεπτά με τους Κάρλες Πέρεθ και Γέργκεν Στραντ Λάρσεν και έκανε την ανατροπή, φτάνοντας σε σπουδαία νίκη παραμονής.