Σεντόνι για… κανέναν – Διπλός ελληνικός αποκλεισμός

Διπλός αποκλεισμός για δυο ελληνικές ομάδες στα προκριματικά του Τσάμπιονς λιγκ. Οπότε φέτος δεν υπάρχει… σεντόνι για καμία ελληνική ομάδα.

Ο Ολυμπιακός έχασε με σκορ 1-0 από την Χάποελ Μπερ Σεβά (0-0 το σκορ του πρώτου αγώνα).

Λίγη ώρα αργότερα, ο Άγιαξ νίκησε σε ρυθμό… ρελαντί με σκορ 2-1 μέσα στην Τούμπα τον ΠΑΟΚ και συνεχίζει στα πλέι οφ της διοργάνωσης (1-1 το σκορ του πρώτου αγώνα).

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που θα συμβεί κάτι τέτοιο για το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η πρώτη ήταν την περίοδο 1996-97, όταν ο Παναθηναϊκός αποκλείστηκε στα προκριματικά από την Ρόζενμποργκ (νίκη 1-0 εδώ και ήττα 3-0 στην παράταση στη Νορβηγία) και δεν υπήρχε ελληνικό στοιχείο στους «χρυσοφόρους» ομίλους της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.