ΣΙΧΑΜΑΤΑ…

Δεν υπάρχει λόγος να κάνει κανείς περιγραφή ή κριτική σε έναν αγώνα που είναι “στημένος” για να μην κερδίσει (ή καλύτερα για να χάσει) ο Άρης. Το 2-1 στα Χανιά με τον Πλατανιά είναι ένα πλαστό αποτέλεσμα, μια πλαστή νίκη που απλά βόλεψε το… παρακράτος της ΕΠΟ, που σήμερα “σκότωσε” τον Άρη. Τον λαβωμένο από τις δικές του προσπάθειες “αυτοχειρίας και τα “εγκλήματα” των δικών του “παιδιών” Άρη.

Μια σέντρα έκανε σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Πλατανιάς στην περιοχή του Διούδη και αυτή έφτασε για να αφήσει τον Άρη πίσω στο σκορ και μάλιστα στο χειρότερο χρονικά σημείο, δευτερόλεπτα πριν το τέλος του πρώτου 45λεπτου.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ο Άρης δεν απειλήθηκε από τον Πλατανιά ως την φάση του γκολ. Δεν έδωσε περιθώρια στον Βλαχοδήμο να κάνει κούρσες, δεν δέχθηκε καμία (σοβαρή) τελική προσπάθεια, αλλά επίσης δεν είχε επιθετική ανάπτυξη. Ένα σουτ του Τάτου στο 14’ ήταν η καλύτερη στιγμή για την ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου που βρέθηκε πίσω στο σκορ όταν στο ένα λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπέλιτς σέντραρε από τα αριστερά και ο Τόρες έπιασε κεφαλιά με εξαιρετικό τρόπο, στέλνοντας τη μπάλα σε ένα σημείο που ο Διούδης δεν μπόρεσε να αντιδράσει παρά την εκτίναξή του.

Ο Άρης ισοφάρισε στο 68’ με εξαιρετικό γκολ του Μανιά στην κίνηση από μαγική μπαλιά του Τάτου, όμως ο Μάνταλος, ο Γουργιώτης και το υπόλοιπο… παρεάκι ήξεραν τι έπρεπε να κάνουν. Μια στιγμή αδράνειας έφτανε για να εμφανιστεί ο ρόλος τους σήμερα στα Χανιά. Στο 78’ ο Διούδης από λάθος εκτίμηση σε σέντρα δεν έδιωξε σωστά. Η μπάλα βρήκε το δοκάρι και έφτασε στο κεφάλι του Φαϊσκά, ο οποίος την έστειλε στην εστία του Διούδη. Ο πορτιέρο του Άρη διόρθωσε το λάθος του, απέκρουσε τη μπάλα, αλλά ο Γουργιώτης (α’ βοηθός) έδειξε… γκολ! Η μπάλα όχι απλά δεν έχει περάσει ολόκληρη μέσα όπως ορίζει ο κανονισμός, δεν πέρασε καν την γραμμή από το ριπλέι που έδειχνε και ξανάδειχνε η NOVA.

Όλοι οι παίκτες του Άρη, όλα τα μέλη της αποστολής έπεσαν πάνω στον Γουργιώτη και τον Μάνταλο. Μέχρι και ΜΑΤ έβαλαν στο γήπεδο για να απωθήσουν τους παίκτες του Σούλη Παπαδόπουλου! Ο Μάνταλος πήγε στα αποδυτήρια, έμεινε για περίπου πέντε λεπτά, βγήκε στον αγωνιστικό χώρο και μοίρασε κάρτες. Κόκκινη στον Μπουγαϊδη και τον Μπακασέτα, που αποχώρησαν με λυγμούς, κίτρινη στον Τάτο και τον Διούδη!

Ο πρόεδρος της ΠΑΕ, Λάμπρος Σκόρδας κατέβηκε στον αγωνιστικό χώρο και ζήτησε από τους παίκτες και τον Παπαδόπουλο να αποχωρήσουν ή να μην παίξουν. Ο Παπαδόπουλος διαφώνησε ανοικτά με τον Σκόρδα και εν τέλει το παιχνίδι (ποιο παιχνίδι δηλαδή, ο τραγέλαφος) συνεχίστηκε. Ο Άρης σε κάποια στιγμή έφτασε απειλητικά έξω από τη μεγάλη περιοχή και εκεί ο Μάνταλος υπό τον… φόβο της ισοφάρισης, αν και πεσμένος (γλίστρησε…) έδωσε φάουλ υπέρ του Πλατανιά. Κάπως έτσι τελείωσαν όλα…

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Αναστασιάδης): Περιστερίδης, Φαϊσκά, Ινκούμ, Δημήτρης (73’ Σέρα), Γιαχία, Αγκιλέρα, Τετέ, Γουνδουλάκης (60’ Φερνάντες), Βλαχοδήμος, Μπέλιτς, Τόρες.

ΑΡΗΣ (Παπαδόπουλος): Διούδης, Γιαννίτσης, Βανγκέλι, Τσουμάνης (67’ Παπαδόπουλος), Μπουγαΐδης, Οικονομόπουλος, Τσιάρας (46’ Αγκάνθο), Μανιάς, Κύργιας, Τάτος, Μπακασέτας