Σκορ και θέαμα από τον Αυτοκράτορα στην 6η σερί νίκη του (85-58)!

Και μία έξι… Ο Άρης ήταν για άλλο ένα παιχνίδι ουσιαστικός, θεαματικός, συγκεντρωμένος στο μεγαλύτερο διάστημα και πήρε μια εύκολη νίκη, την έκτη συνεχόμενη, επί της Ναχαρίγια με σκορ 85-58 στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στο Τσάμπιονς Λιγκ.

Τα συστατικά που έχουν φέρει στον Άρη τις προηγούμενες πέντε νίκες χρησιμοποιήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο. Οι κίτρινοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας, με εμπλοκή όλων των παικτών στο παιχνίδι, είχαν εξαιρετικό μακρινό σουτ και πολλούς σκόρερ… Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο (14-14 στο 6’) ο Άρης ανέβασε την πίεσή του στην άμυνα, έκλεισε διαδρόμους και εκμεταλλεύτηκε τον επιθετικό οίστρο των Τζένκινς και Ντραγκίσεβιτς για να κάνει σερί 9-0, να προηγηθεί με 23-14 και να κλείσει το δεκάλεπτο στο 25-16.

Η Ναχαρίγια προσπάθησε να μειώσει και το κατάφερε εν μέρει με προσπάθειες του Φάουστ. Το σκορ στο 13’ ήταν 28-23, αλλά οι κίτρινοι είχαν συγκέντρωση με εξαίρεση ατομικά λάθη που έδωσαν δύο εύκολα καλάθια στους Ισραηλινούς.

Μπόρεσαν να ξεφύγουν και πάλι και με τον Τζένκινς έφτασαν στο +11 (40-29 στο 17’), ενώ ο Ντραγκίσεβιτς με τρίποντο έγραψε το 45-30 λίγο πριν το ημίχρονο (47-34), στο οποίο ο Άρης είχε 6/10 τρίποντα και 9 ασίστ σε 15 εύστοχα σουτ, με εννιά διαφορετικούς σκόρερ!

Πολύ κακό ποιοτικά ήταν το τρίτο δεκάλεπτο στο πρώτο μισό του. Κακές επιλογές στην επίθεση, πολλά λάθη και αστοχία και από τις δύο ομάδες, όμως ο Άρης και πάλι μέσα από την άμυνα βρήκε τους τρόπους να διατηρήσει την υπέρ του διαφορά ασφαλείας. Το 49-34 (22’) έγινε 49-39 (24’), αλλά οι κίτρινοι απάντησαν με ένα σερί 8-0 ξέφυγαν με 57-39 (27’) και μπήκαν στην τελευταία προηγούμενοι με 61-43.

Χωρίς να πιεστεί καθόλου από τη Ναχαρίγια, ο Άρης έβγαλε άμυνες και έφτασε στο +20 (69-49) στα μέσα της τέταρτης περιόδου με τον Πρίφτη να βλέπει όλους τους παίκτες να συνεισφέρουν στο παιχνίδι της ομάδας και την διαφορά να αυξάνεται (77-53 στο 37’, 81-55 στο 38’) ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 47-34, 61-43, 85-58.