Σκορ και θέαμα στο Παλέ!

Σκορ και θέαμα προσέφερε ο Άρης στην επανέναρξη του πρωταθλήματος. Η διακοπή τον βελτίωσε. Ο Άρης ήταν εκρηκτικός απέναντι στα Τρίκαλα, κέρδισε με σκορ 88-57 και θα πάει στην Ρόδο να παίξει με τον Κολοσσό για μια θέση στην εξάδα.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν μια… ραψωδία του Λευτέρη Μποχωρίδη! Ο 20χρονος γκαρντ έκανε ίσως το καλύτερο ημίχρονο της καριέρας του στον Άρη και ήταν αυτός που οδήγησε τους κίτρινους στο +18 (46-28) του πρώτου μέρους. Είχε 16 πόντους, εκ των οποίων οι πέντε προήλθαν από εξαιρετικές ενέργειες στο τελευταίο λεπτό, ένα κάρφωμα με τα δύο χέρια σε διείσδυση και ένα φόλοου (καλάθι και φάουλ) από τη βολή με τα οποία οι κίτρινοι πήραν διαφορά ασφαλείας.

Ο Άρης ήταν καλύτερος των Τρικάλων ειδικά μετά το πρώτο πεντάλεπτο, έλεγξε τον ρυθμό γιατί έπαιξε με δύο οργανωτές και έβαλε κάποια “μεγάλα” σουτ στην λήξη των επιθέσεων. Και ο Μούρτος και ο Γκίκας σκόραραν τρίποντα στο φινάλε των επιθέσεων του Άρη που έκανε επιμέρους σκορ 25-10 στη δεύτερη περίοδο, κρατώντας τα Τρίκαλα στο μηδέν για έξι λεπτά. Το σκορ στο πρώτο 10λεπτο ήταν 21-18 και στο 16’ είχε γίνει 32-18. Εκεί έχτισε ο Άρης την διαφορά του πρώτου μέρους, κερδίζοντας το χειροκρότημα του κόσμου του.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν η σειρά του Πελεκάνου να ξεσηκώσει το κοινό. Ο “Μάικ” ξεκίνησε με 2/2 τρίποντα, πέτυχε συνολικά 8 πόντους, έβγαλε άμυνες, πήρε ριμπάουντ και ο Άρης έφτασε τη διαφορά στους 27 πόντους (57-30 στο 23’)! Τα Τρίκαλα αντέδρασαν, μείωσαν σε 61-44 (29’), όμως ο Λαρεντζάκης με τρίποντο διαμόρφωσε το 64-44 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο Νίκος Γκίκας ήταν αυτός που φρόντισε να δώσει… τέλος στο παιχνίδι όταν με δύο σερί τρίποντα στο 34’ έγραψε το 74-52, ενώ προσέφερε και την ασίστ του ματς στον Μούρτο, ο οποίος με κάρφωμα έγραψε το 79-52 (35’). Η σεμνή τελετή είχε λάβει τέλος και ο κόσμος χειροκρότησε γιατί έβλεπε πράγματα που του άρεσαν από τους παίκτες του Μίνιτς.

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 46-28, 64-44, 88-57.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 20 (4/5β., 5/6δπ., 2/4τρ., 4ρ., 3ασ.), Χαντ 3, Πελεκάνος 11 (1/2β., 2/5δπ., 2/5τρ., 4ρ., 2κλ.), Γκίκας 14 (1/2δπ., 4/7δπ., 3ρ., 4ασ., 2κλ.), Τσακαλέρης, Ασημακόπουλος, Χαρίσης 13 (5/5β., 4/5δπ., 7ρ.), Λαρεντζάκης 5 (1), Βεζένκοφ 7 (5ρ., 2ασ.), Σαρικόπουλος 7 (5ρ.), Μούρτος 8 (9ρ., 2ασ.).

ΤΡΙΚΑΛΑ: Έβανς 12 (2), Περούνισιτς 2, Γιούιν 6 (5ρ., 2ασ.), Γιαννακίδης 3 (1), Πέτροβιτς 5 (1), Πορίνι 13 (4ασ.), Σαπ, Δεληγιάννης 9 (1), Ματαλών, Φούντας, Πάνος 4, Νικολόπουλος 3 (1).