Σκωτία: Η Ρέιντζερς «έσπασε το ρόδι», «2 στα 2» για τη Σεντ Μίρεν

Τους πρώτους βαθμούς της στην εφετινή Premiership της Σκωτίας πανηγύρισε η Ρέιντζερς, καθώς οι «διαμαρτυρόμενοι» συνέτριψαν 4-0 τη Λίβινγκστον στο «Άϊμπροξ» της Γλασκώβης, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.

Ο Λάμερς άνοιξε το δρόμο για την επικράτηση των «τζερς» με το γκολ που πέτυχε στο δέκατο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ οι γηπεδούχοι πέτυχαν άλλα τρία τέρματα στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα (78΄ Ντανίλο, 84΄ Σιμά, 90΄ Ντάουελ).

Στο μεταξύ, η Σεντ Μίρεν «πανηγύρισε» το «2 στα 2» στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εντός έδρας της Νταντί με 2-1. Οι «άγιοι» προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με το αυτογκόλ του Σόνεσι, η Νταντί έχασε πέναλτι στο 34΄ με τον Ρόμπινσον, οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Μαντρόν στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους (45+4΄), ενώ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Μάλιγκαν στο 63΄.

Σε αναμετρήσεις για την 2η αγωνιστική στην Premiership της Σκωτίας, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Ρέιντζερς-Λίβινγκστον       4-0
Ρος Κάουντι-Σεντ Τζόνστον   2-0
Σεντ Μίρεν-Νταντί           2-1