ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Σκόρ, θέαμα και ουσία στο Παλέ! Ο Άρης σκόρπισε τον Κόροιβο (99-56)!

Ο Άρης συνδύασε σκορ και θέαμα απέναντι στον Κόροιβο, στην πιο παραγωγική ημέρα του στο πρωτάθλημα. Κέρδισε με σκορ 99-56, έφτασε τις πέντε σερί νίκες και 14 συνολικά και συνεχίζει την προσπάθειά του για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στην κανονική διάρκεια.

Μόνο ένα πεντάλεπτο άντεξε ο Κόροιβος μέσα στο Παλέ. Το σκορ σε εκείνο το σημείο ήταν 10-10 με τον Βασιλόπουλο να δημιουργεί τα μοναδικά προβλήματα στην άμυνα του Άρη. Οι κίτρινοι ανέβασαν την πίεσή τους, ο Χάγκινς και ο Γουάιτ έσβησαν τα φώτα με τα κοψίματά τους, βγήκαν αιφνιδιασμοί και εύκολα καλάθια μέσα από όμορφες συνεργασίες και μπορεί το 22-17 στο δεκάλεπτο να έμοιαζε “κλειστό” σκορ, όμως ο Άρης κυριαρχούσε στο παρκέ.

Στη δεύτερη περίοδο έκανε σερί 19-4 και έφτασε στο +20 (41-21) παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ, εκμεταλλευόμενος και την απουσία του τραυματία Ντουέιν Ντέιβις. Χωρίς το παραμικρό πρόβλημα οι κίτρινοι έφτασαν και στο +21 (51-30) λίγο πριν το ημίχρονο (51-32), έχοντας 13 ασίστ σε 20 εύστοχα σουτ!

Το παιχνίδι είχε πάρει τον δρόμο του. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης προσέφερε ακόμα περισσότερο θέαμα, το συνδυάσε άριστα με την ουσία και προηγήθηκε με 63-41 στο 26’, έφτασε στο +29 (72-43) ένα λεπτό πριν το τέλος της περιόδου που έκλεισε στο 75-44.

Στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου οι κίτρινοι έτρεξαν σερί 11-0 και έφτασαν τη διαφορά στους 42 πόντους (86-44), παίζοντας πολύ όμορφο μπάσκετ. Ο Πρίφτης είχε ήδη ρίξει στο παρκέ και τον Δίπλαρο και βρήκε χρόνο να ξεκουράσει τους Αμερικανούς του. Αυτό δεν άλλαξε καθόλου τον ρυθμό του Άρη που συνέχισε να παίζει το μπάσκετ που ξέρει για να διαμορφωθεί το τελικό

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 51-32, 75-44, 99-56.

ΑΡΗΣ: Γουάιτ 9 (5ρ., 2σ., 2κλ.), Γουότερς 13 (5/5δπ., 1/2τρ., 3ασ.), Χάγκινς 15 (3/6β., 6/6δπ., 2κοψ.), Μούρτος 7 (3ρ., 2ασ.), Μακ Νιλ 12 (2/2β., 2/4δπ., 2/2τρ., 3ασ.), Ξανθόπουλος 7 (7ασ.), Πελεκάνος 9 (1/2β., 4/5δπ.), Τσούπκοβιτς 3 (1), Δίπλαρος 5 (2ασ., 2κλ.) Ζάρας 10 (2/2β., 2/3τρ., 4ρ.), Κοέν 9 (3ρ., 2ασ., 3κλ.), Σίμτσακ (5ρ., 2ασ.).

ΚΟΡΟΙΒΟΣ: Τρότερ 10 (1), Σλαφτσάκης 6, Βασιλόπουλος 9 (1), Τσάπιν 6 (2), Χάρις 6, Συνετός, Πουλιανίτης 3 (4ρ.), Χριστοδούλου 6, Χάρντινγκ 4, Χαριτόπουλος 6, Γεωργάκης.