«Σκότωσε» τον Κολοσσό σε ματσάρα και πέρασε στα ημιτελικά η Λάρισα! (video)

Πολύ σκληρή για να πεθάνει αποδείχθηκε η Λάρισα, η οποία επιβλήθηκε 83-82 του Κολοσσού στην παράταση και «σκούπισε» την ομάδα της Ρόδου (2-0)!

Έτσι, οι Θεσσαλοί προκρίθηκαν στα ημιτελικά του ελληνικού πρωταθλήματος για πρώτη φορά στην ιστορία τους!

Η ομάδα του Τακιανού ήταν πίσω στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, βρέθηκε στο -9 δύο λεπτά πριν από το φινάλε, αλλά έδειξε χαρακτήρα κι έφτασε στην ανατροπή.

Κορυφαίοι για τη Λάρισα -που πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στην παράταση- οι Μάριτς (16 πόντοι, 5 ριμπάουντ), Μούντι (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Ζάρας (18 πόντοι)!

Από την άλλη, για τους «νησιώτες» ξεχώρισαν οι Τιλί (13 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και Ποτ (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), ενώ ο Φλόιντ πέτυχε 23 πόντους, όμως ήταν υπερβολικά άστοχος (4/16 σουτ) κι έχασε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του στο φινάλε του έξτρα πεντάλεπτου.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 32-35, 54-59, 72-72κ.α., 83-82 παρ.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Φούφης, Κάρδαρης, Μαλαμάς