Σοβαρός και συγκεντρωμένος ο Άρης (92-54), έτοιμος για τη Νίζνι!

Ο Άρης έδειξε σεβασμό στη διοργάνωση, ευθύνη στον κόσμο που βρέθηκε στο Αλεξάνδρειο και κέρδισε εύκολα την Διναμό Τιφλίδας με σκορ 92-54, για να εξασφαλίσει και τυπικά την πρόκριση στον β’ προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την ρωσική Νίζνι.

Η Διναμό ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, προηγήθηκε με 2-7, όμως ήταν θέμα χρόνου ο Άρης να βρει ρυθμό και να επιβάλει το παιχνίδι του.

Αυτό έγινε μετά το πρώτο πεντάλεπτο, όταν οι κίτρινοι προηγήθηκαν με 10-9 και ακολούθως με την είσοδο των Αγγέλου, Φλιώνη, Σλαφτσάκη και Τζόουνς ανέβασαν την πίεσή τους στην άμυνα και ξέφυγαν με 10 πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου (26-16).

Αν είχαν και… ευστοχία στις βολές (3/9 στο α’), τότε η διαφορά θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη για την ομάδα του Αγγέλου.

Μέσα από την ένταση και την ενέργεια στην άμυνα, οι κίτρινοι έβγαλαν εντελώς εκτός παιχνιδιού την Διναμό και με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Τζόουνς και Μποχωρίδη έφτασαν στο +17 (43-26 στο 17’) και κυριάρχησαν πλήρως στο παρκέ.

Το σκορ έφτασε στο +19 για τον Άρη με τον Νταλό (49-30 στο 19’) πριν ο Τσοτσούα διαμορφώσει το 49-32 που ήταν σκορ ημιχρόνου με τον Άρη να έχει 19/29 σουτ εντός πεδιάς (65,5%), αλλά μόλις 6/17 βολές (35,3%)!

Το τελείωσαν με 7/10 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο!

Οι κίτρινοι με τέσσερα σερί τρίποντα στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και εξαιρετική άμυνα, έτρεξαν ένα σερί 12-0 και έφτασαν στο +29 (61-32), κρατώντας την Διναμό χωρίς σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά.

Στο 27’ το σκορ ήταν 67-37 και τα πάντα είχαν κριθεί φυσικά για την υπόθεση νίκη, ωστόσο ο Αγγέλου είδε τους παίκτες του να παίζουν στον ίδιο ρυθμό, χρησιμοποιώντας ως πρόβα τζενεράλε τον αγώνα για τα παιχνίδια με τη Νίζνι που έρχονται.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 72-40 (7/10τρ. στο γ’) και από εκεί και πέρα οι κίτρινοι θέλησαν να προσφέρουν και θέαμα στον κόσμο που ήταν στο γήπεδο, έχοντας ωστόσο στο μυαλό τους τους αγώνες με τη Νίζνι.

Στη τέταρτη περίοδο έγινε περισσότερο συντήρηση δυνάμεων, αλλά και πάλι ο Άρης ήταν σοβαρός και συγκεντρωμένος και έφτασε χωρίς κανένα πρόβλημα στο τελικό 92-54.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 49-32, 72-40, 92-54.

ΑΡΗΣ (8/26β., 18/38δπ., 16/27τρ., 44ρ., 21ασ., 13λ., 13κλ., 6κοψ.): Βεργίνης 5 (3ασ.), Νταλό 3 (5ρ., 5ασ., 2κλ.), Χρηστίδης 2, Σλαφτσάκης 4 (2ασ., 2κλ., 2κοψ.), Αγγέλου 9 (3/4τρ.), Τζόουνς 13 (2/2β., 1/2δπ., 3/4τρ., 4ρ., 2κλ.), Κάιζερ 9 (1/5β., 4/5δπ., 8ρ.), Μποχωρίδης 13 (1/5β., 3/5δπ., 2/3τρ., 5ρ.), Φλιώνης 3 (5ασ.), Μπελ 13 (2/3δπ., 3/5τρ.), ΜακΓκι 4, Χάρις 14 (1/1β., 2/3δπ., 3/3τρ., 4ρ., 2κλ.).

ΔΙΝΑΜΟ ΤΙΦΛΙΔΑΣ: Ντάουελ 14 (2), Μπούμπαλο 10 (10ρ.), Μποκολισβίλι 7, Ρεβαζασβίλι, Τσοτσούα 13 (3), Γκρντελίντζε, Μιρζισβίλι, Σουοπσάιρ 2, Μπερισβίλι 7 (2), Μακ 1, ΜακΓκόγκι.