Σούπερ άμυνα και φιλικό “διπλό” στη Καβάλα (61-55)

Με εξαιρετική άμυνα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, ο Άρης κέρδισε και το δεύτερο φιλικό παιχνίδι του μέσα σε 48 ώρες, απέναντι στη Καβάλα, με σκορ 61-55, στο κλειστό της Καλαμίτσας.

Όπως αναφέρει η ΚΑΕ στην ιστοσελίδα της “ο αγώνας ήταν αμφίρροπος σε όλη τη διάρκειά του. Οι παίκτρες του Δημήτρη Πρίφτη φάνηκαν κουρασμένοι από το χθεσινό φιλικό, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο βελτίωσαν την άμυνά τους, δέχτηκαν 23 πόντους και στην επίθεση είχαν μπροστάρηδες τους Τόρεϊ Τόμας και Αλέξανδρο Βεζένκοφ.

Οι δύο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Καβάλα προηγήθηκε με 5-0 και ο Άρης απάντησε με σερί 0-6 (5-6). Οι «κιτρινόμαυροι» ήταν άστοχοι και οι γηπεδούχοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-11.

Ο Άρης συνέχισε να είναι άστοχος και η Καβάλα κράτησε το πρτοβάδισμα και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Η δεύτερη περίοδος έληξε 32-24.

Ο Άρης ήταν εντελώς διαφορετικός στα πρώτα 6′ της τρίτης περιόδου. Με καλή άμυνα και ευστοχία στα τρίποντα, πέρασε με 35-39 στο 26′, με ένα επιμέρους σκορ 3-15. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 43-43.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν «χέρι – χέρι» και τα μισά της τέταρτης περιόδου βρήκαν τον Άρης στο 49-50. Ο Τόμας με δύο συνεχόμενα τρίποντα έγραψε το 53-58 και ο Μούρτος με ένα δικό του το 53-61.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 32-24, 43-43, 55-61.

ΚΑΒΑΛΑ: Τότσιος 7, Καλαμπάκας 4, Κατσαρές 2, Καραποστόλου 3(1), Αγγελακόπουλος 3 (1), Παπαρέγκας, Γκέλιος 2, Χαρισμίδης 13, Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 6, Καράμπουλας 15 (1).

ΑΡΗΣ: Πάσαλιτς 3 (1), Δήμας, Ριντ 2, Τόμας 21 (7), Πουλιανίτης 3 (1), Χαρίσης 6, Καραθανάσης, Βεζένκοφ 17 (1), Νέιμικ, Μούρτος 3 (1), Σίμτσακ 4, Αντεγκμπόγιε 2.