Σούπερ Βεζένκοφ από το… καλημέρα! Φιλική νίκη του Άρη επί του ΚΑΟΔ με 64-57! (photos)

Ο Σάσα Βεζένκοφ ήρθε με… φόρα από την παρουσία του στις Εθνικές ομάδες της Βουλγαρίας και έδειξε από το πρώτο κιόλας φιλικό τις διαθέσεις του για τη χρονιά που ξεκινάει. Ο Άρης κέρδισε τον ΚΑΟΔ με σκορ 64-57 με τον 19χρονο φόργουορντ να είναι ο κορυφαίος της ομάδας του.

Όπως ενημέρωσε η ΚΑΕ με δελτίο Τύπου “οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς και προηγήθηκαν 7-22 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ η διαφορά έφτασε τους 18 πόντους (20-38). Η αντεπίθεση του Άρη ξεκίνησε στο τέλος της δεύτερης περιόδου και το ημίχρονο έληξε 34-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρη έκανε ένα σερί 19-0 και προηγήθηκε με 53-42, πριν το 55-46 του 30’΄ και κράτησε το προβάδισμα ως το τέλος του αγώνα. Απών για τον Άρη ήταν ο Γιάννης Καραθανάσης, λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο.

Επόμενο φιλικό του Άρη, το Σάββατο 13/9 στις 17:30 με τη Λουκόιλ Ακαντέμικ, στο «Nick Galis Hall».

Τα δεκάλεπτα: 7-22, 34-42, 55-46, 64-57.

ΑΡΗΣ: Τόμας 12 (1), Γκίκας 2, Πουλιανίτης, Πάσαλιτς 8 (2), Μούρτος 6 (1), Ριντ 5 (1), Βεζένκοφ 16 (1), Μανωλόπουλος 8 (2), Νέιμικ 3, Σίμτσακ 2, Φλιώνης 2, Χαρίσης.

ΚΑΟΔ: Σλαφτσάκης 5, Bασόγεβιτς 2, Τζόνσον 7 (1), Γεωργάκης 2, Άτκινς 7 (1), Όντομ 13, Σπυριδωνίδης 5 (1), Ζάρας 7 (1), Λο, Χρυσικόπουλος 9 (1)”.