Σούπερ Βεζένκοφ στη Καβάλα και νίκη με 77-64!

Ο Άρης κέρδισε την Καβάλα στο φιλικό της Καλαμίτσας με σκορ 77-64 με τον Δημήτρη Πρίφτη να βγάζει χρήσιμα συμπεράσματα από την παρουσία της ομάδας του απέναντι σε έναν αντίπαλο που αποτέλεσε την καλύτερη πρόβα τζενεράλε για τον αγώνα κυπέλλου με τον Ηλυσιακό ή τον Ερμή Λαγκαδά την επόμενη βδομάδα.

Οι κίτρινοι δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, βρέθηκαν πίσω με 22-15 στο πρώτο δεκάλεπτο και στις αρχές της δεύτερης περιόδου η Καβάλα προηγήθηκε με +11 (26-15). Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη αντέδρασαν με όπλο το περιφερειακό σουτ και με επιμέρους σκορ 11-26 στο διάστημα αυτό, ανετρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση και προηγήθηκαν με 41-33 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος μετά από ένα ισορροπημένο τρίτο δεκάλεπτο, οι κίτρινοι ανέβασαν την πίεσή τους και έφτασαν άνετα στο τελικό 77-64. Πρώτος σκόρερ του Άρη ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 23 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 33-41, 47-53, 64-77.

ΚΑΒΑΛΑ: Κριστέφσκι 15, Καράμπουλας 18 (2), Βελισσαρίου, Καλαϊτζίδης 3 (1), Αγγελακόπουλος 6 (1), Χαρισμίδης 6, Καλαμπάκας 5 (1), Τότσιος 5, Γκέλιος 2, Κατσαρές 4.

ΑΡΗΣ: Τόμας 12 (2), Γκίκας 8 (1), Πάσαλιτς 11 (3), Μούρτος 2, Ριντ 9 (1), Βεζένκοφ 23 (2), Σίμτσακ 2, Νέιμικ 10, Χαρίσης, Δήμας, Σαμαράς.