Σούπερ Μποχωρίδης στη νίκη των Νέων επί των Σέρβων!

Με το δεξί ξεκίνησε η Εθνική ομάδα των Νέων Ανδρών τις υποχρεώσεις της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Ταλίν της Εσθονίας. Το συγκρότημα του Κώστα Μίσσα με κορυφαίους τους Μποχωρίδη, Λαρεντζάκη, Παπαπέτρου, Αντετοκούνμπο υπέβαλλε στα τελευταία λεπτά την αντίσταση της Σερβίας και πήρε τη νίκη με σκορ 75-73.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στην μεγαλύτερη διάρκεια του με τον Λευτέρη Μποχωρίδη να δηλώνει παρών στο πρώτο ημίχρονο όταν η Εθνική βρισκόταν πίσω στο σκορ και να πετυχαίνει σε αυτό το διάστημα τους 11 από τους 16 πόντους που σημείωσε σε όλο το ματς. Ο γκαρντ του Άρη εκτός από τους 16 πόντους (4/4β., 3/6δπ., 2/5τρ.) είχε και τρία ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ ενώ υπέπεσε και σε πέντε λάθη στα 38 λεπτά που βρέθηκε στο παρκέ.

Εκτός του Μποχωρίδη πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν και οι Λαρεντζάκης, Παπαπέτρου με 17 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 16-20,38-35,54-59,79-73

ΕΛΛΑΔΑ: Μποχωρίδης 16(2), Λαρεντζάκης 17(2), Παπαπέτρου 18(3), Καραμαλέγκος 1, Καλογιαννίδης, Σλαφτσάκης 2, Μήτσιαλος, Αντετοκούνμπο 14(2), Μελισσαράτος 2, Αγραβάνης 9, Καμπερίδης.