Σπουδαία νίκη με ανατροπή ο Άρης στην Ηλιούπολη!

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Άρη πήρε ένα σημαντικό δίποντο στην Ηλιούπολη, επικρατώντας με 3-2 της τοπικής ομάδας και ενώ βρέθηκε να χάνει στο ματς με 2-1.

Τα κορίτσια του Δημήτρη Σολκίδη, λοιπόν, έβαλαν τέλος στο αρνητικό σερί τους (δύο ήττες από Πανναξιακό και Παναθηναϊκό) και κάνουν μία νέα αρχή.

Όπως αναφέρεται στην επίσημη σελίδα της Ομοσπονδίας:

Θέαμα επί δυόμιση ώρες απόλαυσαν οι φίλοι του βόλεϊ που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης, εκεί όπου ο Άρης δραπέτευσε με «δίποντο» στο 3-2 υπέρ του επί της ομώνυμης τοπικής ομάδας.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ στην αρχή αλλά οι «κιτρινόμαυρες» με πίεση από το σερβίς ξέφυγαν στο +7 (10-17). Η Ηλιούπολη δεν μπόρεσε να αντιδράσει και το 0-1 με 20-25 βρήκε τις φιλοξενούμενες μπροστά στο σκορ.

Ο Άρης μπήκε με… αέρα στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε 2-8. Ένα επι μέρους σκορ 5-1 υπέρ των γηπεδούχων έφεραν το ματς στο 8-11 αλλά και πάλι η φιλοξενούμενη ομάδα διατήρησε προβάδισμα. Ο άσος της Μαλουσάρη (12-15) και μια σειρά σωστών επιλογών στην επίθεση έφεραν το σετ στα ίσα 16-16. Η Κις έκανε το 19-18, στο τάραφλεξ έπεφταν κορμιά και η Γιοβάνη με μπλοκ άουτ έκανε το 25-23 και το 1-1 σετ.

Μάχη πόντο-πόντο στο 3ο σετ (2-2, 4-4, 8-8). Με τον άσο της Γκρέκα η Ηλιούπολη πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στο σετ για το 10-8. Η Ηλιούπολη είχε βρει ρυθμό (18-1, 22-15) και πέρασε με 2-1 σετ μπροστά έπειτα από επίθεση της Κις (25-19).

Στο τέταρτο σετ ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά (0-6, 12-6) αλλά με τη Σπανού στο σερβίς οι γηπεδούχες ροκάνισαν τη διαφορά. Η Κις μείωσε σε 13-14 ενώ με δικό της άσο λίγο αργότερα έκανε το 16-16. Η Σαλούστρου με μονό μπλοκ έβαλε για πρώτη φορά στο σετ μπροστά τις γηπεδούχες με 17-16, αλλά ο Άρης βρήκε λύσεις στην επίθεση και με τη Νίκιτς έκανε το 20-25 στέλνοντας το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Εκεί, μετά το 3-2 ο Άρης «έτρεξε» σερί για το 3-7. Η Γκρέκα μείωσε σε 5-7 και 6-7 με την Κις. Με πιο καθαρό μυαλό στις επιθέσεις, οι «κιτρινόμευαρες» πήραν το σετ με τον άσο της Κωνσταντινίδου (9-15), μαζεύοντας ένα σημαντικό «δίποντο» ενόψει της συνέχειας».

Την αναμέτρηση στο κλειστό της Ηλιούπολης παρακολούθησε ο πρόεδρος της ΕΟΠΕ, Γ. Καραμπέτσος μαζί με το Γενικό Γραμματέα, Ν. Χαλβατζή.

Τα σετ: 21-25, 25-23, 25-19, 20-25, 9-15

ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ: Γκλιγκόροβιτς, Σπανού, Κις, Γιοβάνη, Σαλούστρου, Μαλουσάρη, Κοκίου –λ / Γκρέκα.

ΑΡΗΣ: Πεσόα, Νίκιτς, Καραφουλίδου, Κωνσταντινίδου, Καετάνο, Αλεξάκου, Κελεσίδου-λ / Πήττα, Γουγούση, Χαραβελούλη”.