Σπουδαία νίκη (70-57) του Άρη με καρδιά, άμυνα ατσάλι και “εκτελεστή” τον Τολιόπουλο!

Σπουδαία νίκη του Άρη (70-57) με καρδιά, άμυνα ατσάλι ,”εκτελεστή” τον Τολιόπουλο και τρίτο ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών για την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη! Χωρίς τον Τζος Χάγκινς και με τον Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ να είναι στην 12αδα, χωρίς να αγωνιστεί, ο παθιασμένος Άρης, με τον κόσμο στο πλευρό του πήρε μια σπουδαία νίκη, την τρίτη φετινή, δίνοντας αξία στις μεγάλες επιτυχίες με Παναθηναϊκό και ΑΕΚ…

Δυναμικά μπήκε στο πρώτο δεκάλεπτο ο Απόλλων Πάτρας και με τους Ζώη Καράμπελα και Γιώργο Μπόγρη, προσπάθησε να αιφνιδιάσει, προηγήθηκε με 6-16 στα πρώτα λεπτά. Ο Άρης έχοντας επηρεαστεί από την απουσία του Χάγκινς, φάνηκε έξω από τα νερά του και με ιδιαίτερη αστοχία να τον διακρίνει, είδε τη διαφορά να ανεβαίνει παρά να μειώνεται.

Στην δεύτερη περίοδο το σύνολο του Γιάννη Καστρίτη έβγαλε… μέταλλο. Αντέδρασε και με ένα σερί 5-0, επανήλθε στην διεκδίκηση της αναμέτρησης. Με το πέρασμα του χρόνου οι κιτρινόμαυροι παίρνοντας ενέργεια, με τον κόσμο στο πλευρό τους έκοψαν τους διαδρόμους στον Απόλλωνα. Μάλιστα, πήραν το προβάδισμα με τρίποντο του Βασίλη Τολιόπουλου για 1’ πριν το τέλος του ημιχρόνου, όμως  το α’ μέρος τελείωσε 30-32.

Με… φόρα μπήκε στο β’ μέρος, κατόρθωσε να πάρει στα πρώτα λεπτά ένα +6 (38-32) με σουτ τριών πόντων από τον Νότε, αν και με ένα επιμέρους 9-2 η ομάδα από την Πάτρα επέστρεψε για να διεκδικήσει ό,τι έχτισε στην αρχή. Ο Απόλλωνας ροκάνισε όμως τη διαφορά και ισοφάρισε ξανά τον Άρη. Παρά τα μεγάλα σουτ των Τολιόπουλου, Νότε και Νετζήπογλου, οι δύο ομάδες κατέληξαν ισόπαλες με σκορ 47-47.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν και το καθοριστικό για το παιχνίδι. Ο Άρης με όπλο τη άμυνα του έβγαλε εκτός αγώνα τον Απόλλωνα και επιθετικά ανέλαβε να “σκοτώσει” τους Πατρινούς Βασίλης Τολιόπουλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα, που εκτόξευσαν τη διαφορά στο +10 (64-54).

Οι δύο ομάδες σκόραραν με το σταγονόμετρο στην τελευταία περίοδο (52-49, 33:30). Ο Άρης έδειξε να έχει τον έλεγχο του αγώνα (56-49), ο Απόλλων προσπάθησε να επιστρέψει (56-54, 35’) αλλά ο Τολιόπουλος διατήρησε την ομάδα του σε θέση οδηγού με διαδοχικά τρίποντα (64-54, 37’) και ουσιαστικά έκρινε το παιχνίδι (66-54, 38’).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κάρδαρης – Τζιοπάνος – Μηλαπίδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-22, 30-32, 47-47, 70-57.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Χόρχλερ 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Γκούντγουιν 10 (5/9 δίποντα, 0/2 βολές, 10 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 23 (4/4 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 3/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Νότεϊ 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 6 λάθη), Νετζήπογλου 5 (1), Σανόγκο 4 (0/3 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ), Σχίζας, Καββαδάς, Φίλλιος 6, Σιδηροηλίας.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Γκρίφιν 21 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Ντέιβις 9 (4/13 σουτ, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 λάθη, 3 κλεψίματα), Μπόγρης 2 (5 ριμπάουντ), Τέιλορ 11 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Καράμπελας 9 (1/4 τρίποντα, 6 ασίστ, 5 λάθη, 7 κλεψίματα), Σίλα, Χέινς – Τζόουνς 4 (3 λάθη), Καλχούν, Κογιώνης.

Τα ομαδικά στατιστικά του Άρη: 19/35 δίποντα, 7/25 τρίποντα, 11/15 βολές, 39 ριμπάουντ (28 αμυντικά + 11 επιθετικά), 15 ασίστ, 20 λάθη, 12 κλεψίματα, 6 μπλοκ.

Τα ομαδικά στατιστικά του Απόλλωνα Πάτρας: 16/37 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 7/9 βολές, 31 ριμπάουντ (24 αμυντικά + 7 επιθετικά), 10 ασίστ, 21 λάθη, 14 κλεψίματα.

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Μετά από τη διακοπή που υπάρχει λόγω του “παραθύρου” της FIBA για τις εθνικές ομάδες, ο Άρης θα παίξει εκτός έδρας με το Περιστέρι (19/11, 15:45) και ο Απόλλωνας Πάτρας εντός έδρας με το Λαύριο (20/11, 17:00).