Στα μπαράζ παραμονής οι γυναίκες στο χάντμπολ

Σε μπαράζ με την Καστοριά θα διεκδικήσει την παραμονή της στην Α2 γυναικών η ομάδα χάντμπολ του Άρη, η οποία ολοκλήρωσε με ήττα τις υποχρεώσεις της στη φάση των ομίλων, αφού ηττήθηκε από τους Πρωτοπόρους με 22-33 για την 6η και τελευταία αγωνιστική.

Από το 10ο λεπτό και μετά, ο Άρης δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό των Πρωτοπόρων, που μεγάλωσαν τη διαφορά στα επτά γκολ (4-11), ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 7-16. Ανάλογη ήταν η συνέχεια στο δεύτερο μέρος, καθώς οι «κίτρινες» δεν μπόρεσαν να πλησιάσουν στο σκορ, με συνέπεια να έρθει το τελικό 22-33.

Πλέον ο Άρης θα διεκδικήσει την παραμονή του στην Α2 κατηγορία, αντιμετωπίζοντας την ομάδα της Καστοριάς σε αγώνες μπαράζ. Η ομάδα της Ναταλίας Κώττα τερμάτισε 3η στον Α’ υπο-όμιλο του Βορρά, ενώ η Καστοριά ήταν 4η και τελευταία στον Β’ υπο-όμιλο.

Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 3-5, 4-11, 7-16, (ημίχρονο) 11-19, 13-25, 22-33.
Δίλεπτα: 2 – 3
Πέναλτι: 3/5 – 0/1

Η σύνθεση του Άρη: Κώττα Ν. 6, Χαμοσφακίδου 1, Τσομπανίδου 4, Κοτσίδου 4, Παρτάλη 2, Κώττα Ε. 2, Καλαμπόκη, Βογιατζή, Ιγιάγκμπορ 1, Καργοπούλου, Αργυροπούλου, Γιουβαλάκη 2.