Στην ρεβάνς δεν ισχύει ο κανονισμός του εκτός έδρας γκολ

Με την πλάτη στον τοίχο έφυγε από την Αστάνα ο Άρης, καθώς προδόθηκε από τις γνωστές αμυντικές αδυναμίες του και την αναποτελεσματικότητα στη τελική προσπάθεια, ηττήθηκε με σκορ 2-0 και πλέον χρειάζεται υπέρβαση για να προκριθεί στον γ’ προκριματικό γύρο του Europa Conference League.

Σε ότι αφορά την ρεβάνς, θα είναι το πρώτο Ευρωπαϊκό παιχνίδι για τον Άρη, όπου θα βιώσει τους νέους κανονισμούς της UEFA.

Η UEFA αποφάσισε από φέτος την κατάργηση του κανονισμού του εκτός έδρας γκολ στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις στη νέα σεζόν 2021/22.

Τι σημαίνει αυτό; Οι ομάδες που θα σημειώνουν τον ίδιο αριθμό τερμάτων σε διπλούς αγώνες, θα οδηγούνται σε παράταση (δύο ημίχρονα των 15 λεπτών) και αν δεν προκύψει ούτε από εκεί νικητής, θα οδηγούνται στη διαδικασία των πέναλτι.

Με απλά λόγια, ο Άρης στις 29 Ιουλίου για να προκριθεί θέλει οποιαδήποτε νίκη με τρία γκολ διαφορά, ενώ με οποιαδήποτε νίκη με δυο γκολ διαφορά, άσχετα πόσα γκολ θα έχει δεχθεί (π.χ. 3-1, 4-2, 5-3) το ματς θα πάει στην παράταση.