Στον τελικό του BCL η Καρσίγιακα (video)

Θέση στον τελικό του Basketball Champions League έκλεισε η Καρσίγιακα που επικράτησε της Σαραγόσα με 84-79.

Αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ, οι Τούρκοι με ένα επιμέρους σκορ 21-12 στην τέταρτη περίοδο, ανέκτησαν το προβάδισμα, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Ισπανών και έκλεισαν θέση για τον μεγάλο τελικό της διοργάνωσης.

Οι Τούρκοι έκαναν εξαιρετικό παιχνίδι από την περίμετρο απ’ όπου σούταραν με 57% ευστοχία, είχαν τέσσερις παίκτες σε διψήφιο αριθμό πόντων και με ηγέτη τον Χένρι των 24 πόντων, με το εντυπωσιακό 7/7 στα τρίποντα, πήραν το ματς.

Η Σαραγόσα αν και έκανε την ανατροπή στην τρίτη περίοδο, έχασε μεγάλη ευκαιρία, μαζί και το ματς που θα την έστελνε στον τελικό. Οι παίκτες του Κασιμίρο είχαν σε εξαιρετική ημέρα τον Γουάιλι που “κουβάλησε” την ομάδα στα δύσκολα, όμως έπεσαν θύματα των λαθών τους και δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-29, 33-49, 60-57, 79-84

ΣΑΡΑΓΟΣΑ (Κασιμίρο): Μπρουσίνο 18 (2/3 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ένις 13 (5/9 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 4 ασίστ), Χάρις 15 (4/7 δίποντα), Σουλαϊμόν 5 (3 ασίστ), Γουάιλι 21 (9/13 δίποντα, 4 ριμπάουντ) , Μπαρέιρο, Μπένζινγκ 3, Γκαρσία, Χλίνασον 2, Σαν Μιγκέλ 2 (5 ασίστ).

ΚΑΡΣΙΓΙΑΚΑ (Σαρικά): Μπιρσέν 6 (5 ριμπάουντ), Χένρι 24 (7/7 τρίποντα, 3 ασίστ), Εμπαγέ 17 (3/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 5 λάθη), Μόργκαν 14 (5/8 δίποντα, 3 ασίστ, 6 ριμπάουντ, 3 λάθη), Τέιλορ 12 (6 ασίστ), Αγκβά, Μπιτίμ 5, Ερντέν 2, Κένεντι 4 (5 ριμπάουντ), Σονσίρμα, Γιλντιρίμ.