Στοπ στο σερί νικών της Φενέρμπαχτσε έβαλε η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Η Φενερμπαχτσέ είδε το νικηφόρο σερί της (3-0) να σταματάει στο Τελ Αβίβ, υποχωρώντας στο 16-10, με το οποίο τέθηκε εκτός τετράδας.

Οι Τούρκοι έπεσαν με το τελικό 78-74 από την Μακάμπι, για την 27η αγωνιστική της Euroleague, με τους Ισραηλινούς να επιστρέφουν στα θετικά αποτελέσματα και με ρεκόρ 14-13 να κάνουν «άλμα» οκτάδας.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά την απογοητευτική εκκίνηση τους, όταν βρέθηκαν στο -12 στο 5΄ (3-15) και μέσα από την άμυνα τους άρχισαν να ροκανίζουν τη διαφορά, σημειώνοντας την ανατροπή στην τρίτη περίοδο και εξασφαλίζοντας ένα +10 στον… επίλογο του αγώνα (66-56 στο 34΄).

Η Φενέρ προσπάθησε να ελέγξει πάλι τον αγώνα και να προηγηθεί, αλλά το έμμεσο τρίποντο του Μπάλντγουϊν στο 39΄ (74-71) έδωσε την απαραίτητη ώθηση στην Μακάμπι, η οποία πήρε τη νίκη από τη γραμμή των ελευθέρων βολών.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Λορέντζο Μπράουν με 21 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Γουέιντ Μπάλντγουϊν. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Νάιτζελ Χέιζ Ντέιβις με 16 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ντισόν Πιερ.

Ο Νικ Καλάθης τελείωσε τον αγώνα με 8 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ στο ντεμπούτο του με τη φανέλα της Φενέρ ο Τάιλερ Ντόρσεϊ φάνηκε ανέτοιμος μένοντας στο μηδέν στην επίθεση σε 5 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 43-39, 61-56, 78-74