Στους 8 του κυπέλλου γυναικών ΕΚΑΣΘ οι νεάνιδες του Άρη! (photos)

Οι νεάνιδες του Αρη νίκησαν εντός έδρας την γυναικεία ομάδα του Ζέφυρου Περαίας με 60-51 και προκρίθηκαν στην επόμενη φάση των 8 ομάδων του Κυπέλλου γυναικών Θεσσαλονίκης,της ΕΚΑΣΘ 2016-2017.

Όπως ενημέρωσε στη σελίδα του το κιτρινόμαυρο τμήμα: “Στην επόμενη φάση οι νεάνιδες του ΑΡΗ θα αντιμετωπίσουν εκτός έδρας τις νεάνιδες του Ηρακλή.Ο αγώνας αυτός θα γίνει την περίοδο 7/1/2017-18/2/2017 και ο νικητής προκρίνεται στους 4.

Ο αγώνας άργησε να ξεκινήσει 35 λεπτά λόγω της αιμοδοσίας της ΚΑΕ ΑΡΗΣ και ξεκίνησε στις 13:05,την Κυριακή 20/11/2016.

Οι κίτρινες σε όλη την διάρκεια του αγώνα είχαν ένα ελαφρύ προβάδισμα 2-4 πόντων, με το ημίχρονο να λήγει 31-27 υπέρ των νεανίδων του ΑΡΗ!

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι γυναίκες του Ζέφυρου Περαίας,οι οποίες αγωνίζονται στην Α’ τοπική κατηγορία Θεσσαλονίκης,στην Α’ ΕΚΑΣΘ, μείωσαν και άλλο την διαφορά με τις κίτρινες να προηγούνται στην λήξη του δεκαλέπτου με σκορ 40-38.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι κίτρινες ανέβασαν λίγο την απόδοση τους και προηγήθηκαν με 10 πόντους από την αρχή του δεκαλέπτου και ξεκαθάρισαν την υπόθεση πρόκριση.
Έτσι, οι κίτρινες νίκησαν με σκορ 60-51!

Κορυφαίες των νικητριών ήταν η Έλενα Τσινέκε με 22 πόντους και 4 τρίποντα,η Κατερίνα Τσινέκε με 12 πόντους, και
η Καλλιόπη Γιαννουσίου με 10 πόντους!

Ο αγώνας αυτός,ήταν ο πρώτος αγώνας νεανίδων του νέου προπονητή των νεανίδων και των γυναικών του ΑΡΗ,του Γιάννη Τσεσμετζή!

Επόμενος αγώνας για τις νεάνιδες του ΑΡΗ είναι στις 22/11/2016 στις 20:00,εκτός έδρας στο ΔΑΚ Καλαμαριάς, εναντίον του Απόλλων Καλαμαριάς,για την όγδοη αγωνιστική του πρωταθλήματος Θεσσαλονίκης,της ΕΚΑΣΘ 2016-2017.

Δεκάλεπτα: 18-16, 31-27, 40-38, 60-51

Διαιτητές: Θρασυβουλίδης-Ηλιόπουλος

ΑΡΗΣ(Τσεσμετζής-Κουλακιώτης): Τσινέκε Έλενα 22(4), Τσινέκε Κατερίνα 12, Σικαλίδου, Γράψα Εύα 6, Γιαννουσίου 10, Θωμόγλου 3(1), Νιγδέλη, Μπερμπέρη, Ουζούνη Μάγδα 4, Μπουντούκα 3, Κυριακοπούλου, Αβρονιδάκη.

Ζέφυρος Περαίας (Αλεξανδρίδης-Ουρκέρογλου): Γεωργούλα 7, Δραγκόλα, Τζήκα 4, Μπαλκογλου 9(3), Αλασχάρ 9(1), Μανωλοπούλου 18, Γραβάνη 2, Κλεπουσνιώτου 2, Κοντραφούρη, Οζπαπαδοπούλου Μ., Ελευθεριάδου”.