Στραβοπάτησε στο Άουγκσμπουργκ η Ντόρτμουντ και η Μπάγερν χαμογελά!

Η Ντόρτμουντ βγήκε εντελώς από το κυνήγι της Μπάγερν ύστερα από το 1-1 στο Άουγκσμπουργκ, αποδεικνύοντας ότι διέρχεται περίοδο κρίσης.

Η Ντόρτμουντ δεν διανύει την καλύτερη περίοδο στη σεζόν, αφού μετράει πλέον μόλις τρεις νίκες στα τελευταία οκτώ παιχνίδια όλων των διοργανώσεων που της στέρησαν τρία τρόπαια. Ο αποκλεισμός στο κύπελλο και στο Europa League προηγήθηκαν και τώρα, ύστερα από το 1-1 στο Άουγκσμπουργκ για την 24η αγωνιστική, δεν μπορούν να σκέφτονται πλέον τον τίτλο της Bundesliga.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο οργανωμένοι στον αγωνιστικό χώρο και έψαχναν τους βαθμούς που θα τους κρατούσαν πάνω από τις θέσεις που οδηγούν απευθείας στην 2. Bundesliga. Ένα υπέροχο σόλο του Τοργκάν Αζάρ στο 35′ έκανε τη διαφορά στο 1ο ημίχρονο, ωστόσο στο 2ο μέρος οι αντεπιθέσεις της Άουγκσμπουργκ προβλημάτισαν τους Βεστφαλούς.

Στο 78ο λεπτό, σε κάτι που άρχισε ως αντεπίθεση αλλά εξελίχθηκε σε απόλυτη αδυναμία της άμυνας της Μπορούσια να διώξει την μπάλα από την περιοχή της, ο Νοά Σάρενρεν Μπαζέ ισοφάρισε σε 1-1. Οι παίκτες του Μάρκο Ρόζε απέτυχαν να βρουν δεύτερο γκολ (αν και είχαν δοκάρι) και περιορίστηκαν στο βαθμό της ισοπαλίας.