Παράδοση άνευ όρων και συντριβή του Άρη στη Τσεχία (99-70)!

Στόχος του Άρη ήταν να κρατήσει τη Νίμπουρκ κάτω από τους 70 πόντους. Είχε δεχθεί 71 σε τρεις περιόδους και αντιλαμβάνεται εύκολα ο καθένας ότι δικαίως ηττήθηκε με σκορ 99-70 από τους Τσέχους στη 2η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αυτό που δεν ήθελε να συμβεί ο Άρης, συνέβη στο πρώτο ημίχρονο στη Τσεχία. Οι κίτρινοι δεν κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, η Νίμπουρκ κυριάρχησε σε αυτό το κομμάτι και επιβλήθηκε στο παρκέ. Μετά το πρώτο ισορροπημένο πεντάλεπτο (9-9), οι γηπεδούχοι ανέβασαν το τέμπο και με όπλο το περιφερειακό σουτ (5/7τρ. στο α’ δεκάλεπτο) ξέφυγαν στο σκορ. Προηγήθηκαν με 18-11 (8’) και έφτασαν στο +12 (27-15) με τους Ντιγκς και Λόρενς να εκμεταλλεύονται την ταχύτητά τους και τους ανοικτούς χώρους στην άμυνα του Άρη.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 27-18 και ο Γιαννάκης αποφάσισε να παίξει με χαμηλό σχήμα, με τον Τσαϊρέλη σε θέση “5” – παρότι ο Μπένσον ήταν αυτός που έδωσε λύσεις επιθετικά με 9 πόντους – και τον Βασιλόπουλο στο “4” και είδε αντίδραση. Ο Άρης κράτησε τη Νίμπουρκ χωρίς σκορ για σχεδόν τρία λεπτά στη δεύτερη περίοδο, μείωσε σε 27-24 (12’), αλλά έκανε λάθη σε μικρές λεπτομέρειες και δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί τις αδυναμίες της Νίμπουρκ, που πάντα μέσα από το τρανζίνιον έβρισκε λύσεις να ξεφεύγει (32-24 στο 14’, 41-34 στο 17’).

Τα τρίποντα του Μπελ και του Βασιλόπουλου κράτησαν τον Άρη μέσα στον αγώνα. Οι κίτρινοι μείωσαν στο καλάθι (41-39 στο 19’), είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν ή και να προηγηθούν, αλλά την σπατάλησαν και η Νίμπουρκ πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 46-41, διαφορά που ναι μεν ήταν μικρή, αλλά το θέμα ήταν ο ρυθμός του αγώνα που δεν βόλευε καθόλου την ομάδα του Γιαννάκη.

Η Νίμπουρκ μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο σαν… δαιμονισμένη. Με επιθέσεις στα 4-5 δευτερόλεπτα, “χτύπησε” τον Άρη στον ρυθμό και έφτασε να προηγείται με 17 πόντους (65-48) στο 26’, ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα και οδηγώντας τον Άρη σε πολλά εύκολα λάθη… Αυτά εκμεταλλεύτηκε η Νίμπουρκ και ξέφυγε με 71-51 πριν ο Βον με τρίποντο διαμορφώσει το 71-54 στο τέλος της περιόδου.

Τίποτα δεν άλλαξε στα πρώτα λεπτά του τέταρτου 10λεπτου. Η Νίμπουρκ προηγήθηκε με 22 πόντους (78-56) και ουσιαστικά “καθάρισε” την υπόθεση νίκη, όχι γιατί δεν υπήρχε χρόνος, αλλά γιατί ο Άρης δεν μπορούσε στο ελάχιστο να αλλάξει το ρυθμό και να παίξει σε πιο αργό τέμπο. Οι Τσέχοι ξέφυγαν με 87-62 (35’) και 93-67 (37’) και ο Άρης υπέστη μια από τις πιο βαριές ήττες στην ευρωπαϊκή ιστορία του…

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70.