Σωτήρας Ιμόμπιλε, 1-1 η Λάτσιο απέναντι στην Τορίνο (vid)

Η Λάτσιο δεν έπεισε, όμως ο Τσίρο Ιμόμπιλε με γκολ στις καθυστερήσεις χάρισε το βαθμό στην ομάδα του (1-1) κόντρα στην Τορίνο.

Με γκολ του Ιμόμπιλε στο 92′ η Λάτσιο απέσπασε ισοπαλία 1-1 εντός έδρας από την Τορίνο και έπιασε τη Φιορεντίνα στην 6η θέση της βαθμολογίας. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα και στο 28′ είχαν μεγάλη ευκαιρία, αλλά η κεφαλιά του Μπρέμερ σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Εξι λεπτά μετά η Τορίνο είχε νέα ευκαιρία, αλλά ο Πόμπεγκα δεν μπόρεσε να βρει δίχτυα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και στην επανάληψη και στο 56′ ο Πελέγκρι άνοιξε το σκορ. Η Λάτσιο πίεσε, είχε ευκαιρίες, όμως η λύτρωση ήρθε στο 92′ από τον Ιμόμπιλε, ο οποίος έφτασε τα 25 γκολ στη φετινή Serie A.