Τάπα, τρίποντο και άντε γεια από Λεμπρόν!

Έπος από τον Λεμπρόν Τζέιμς (44π.) ο οποίος αφού έσβησε τα… φώτα στον Ολαντίπο έβαλε και το τρίποντο της νίκης για τους «Καβς» (98-95), κάνοντας το 3-2 στη σειρά με τους Πέισερς!

Γι΄ αυτό τον λένε Βασιλιά! Ο Λεμπρόν Τζέιμς εκτός από τους 44 πόντους, τα 10 ριμπάουντ και τις 8 ασίστ, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής όταν η μπάλα έκαιγε χαρίζοντας στους Καβαλίερς τη νίκη επί των Πέισερς με 98-95 για το 3-2 στη σειρά!

Με το σκορ να είναι στο 95-95 και 5” από τη λήξη ο ΛεΜπρον έριξε τάπα στον Ολαντίπο! Οι Καβαλίερς πήραν τάιμ άουτ και με 3” για την επαναφορά η μπάλα πήγε φυσικά στον «βασιλιά» για να ευστοχήσει σε τρίποντο και να ξεσηκώσει όλο το Κλίβελαντ!

Οι Καβαλίερς βρέθηκαν να πίσω στο πρώτο 12λεπτο (23-25) και η διαφορά αυξήθηκε στο +7 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (49-56). Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Κλίβελαντ με 32-17 έδειξε να διαχειρίζεται τον αγώνα, όμως στην τέταρτη οι Πέισερς μπήκαν και πάλι στο ματς για να φτάσουμε στο συγκλονιστικό φινάλε που είχε πρωταγωνιστή τον ΛεΜπρον.

Εκτός από τον «βασιλιά», ο Κόρβερ είχε 19 πόντους για τους Καβαλίερς, με τον Λοβ να είναι αρκετά άστοχος (1/8δ., 1/3τρ.), αλλά να κάνει double-double έχοντας 11 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Από την άλλη για τους Πέισερς πρώτος σκόρερ ήταν ο Σαμπόνις με 22 πόντους, ο Γιανγκ ακολούθησε στους 16, ενώ ο άστοχος Ολαντίπο έκανε double-double με 12 πόντους (1/8δ., 1/7τρ.) και 12 ριμπάουντ.