Τάσεις αυτοχειρίας, αλλά νίκη (73-67) και τώρα ο τελικός!

Παρά τις τάσεις αυτοχειρίας, ο Άρης πήρε αυτό που ήθελε από το σημερινό ματς με το Ρέθυμνο. Κέρδισε με σκορ 73-67 και πάει ήρεμος να παίξει τον τελικό κυπέλλου με τον Παναθηναϊκό την Κυριακή στα Δύο Αοράκια.

Για άλλο έναν αγώνα ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά… Χωρίς καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση, χωρίς καλές αποστάσεις, αλλά και με νωθρότητα στην αμυντική λειτουργία, κυρίως πάνω στον Γιάννη Καλαμπόκη, οι κίτρινοι έδωσαν το δικαίωμα στο Ρέθυμνο να προηγηθεί με 3-8 (3’) και 12-16 (7’), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 20-21 για τους Κρητικούς, που πήραν 10 πόντους από τον έμπειρο Έλληνα γκαρντ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξαν όλα. Η είσοδος του Μούρτου και του Τσακαλέρη βελτίωσε την άμυνα του Άρη, ενώ με κορυφαίο τον Αντώνη Ασημακόπουλο (7π.) οι κίτρινοι πήραν το προβάδισμα (26-21 στο 15’) και σταδιακά έχτισαν μια διαφορά ασφαλείας. Στο 18’ ο Χαρίσης έκανε το 34-23 και ο Μούρτος με τρίποντο διαμόρφωσε το 39-26 που ήταν σκορ ημιχρόνου, όμως όλα τα λεφτά ήταν η άμυνα του Άρη στη δεύτερη περίοδο που κράτησε το Ρέθυμνο τους 5 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν του Ρεθύμνου. Ο Καλαμπόκης με προσωπικές ενέργειες έβαλε πολύ γρήγορα τους Κρητικούς και πάλι στο παιχνίδι και μαζί με τους Εζιούκου και Γκάμπριελ έκαναν το ματς ντέρμπι. Στο 25’ το σκορ ήταν 43-42 και στο 27’ ο Καλαμπόκης με δύο σερί καλάθια έβαλε το Ρέθυμνο μπροστά με 43-47, ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε στο 49-49.

Στην τέταρτη περίοδο έγινε ντέρμπι. Ο Άρης είχε την ευκαιρία να ξεφύγει όταν ο Βεζένκοφ έκανε το 56-54 (33’), όμως ο Αθηναίου έχασε τρεις βολές, έκανε λάθος και ένα airball τρίποντο και στο 36’ ο Καλλινικίδης με τρίποντο έβαλε το Ρέθυμνο μπροστά (58-59). Ο Ράιτ έκανε το 58-61 (36’) και κάπου εκεί πήρε την κατάσταση στα χέρια του ο Πελεκάνος. Μείωσε αρχικά σε 60-61, έκανε τάπα στον Ράιτ και στην επόμενη επίθεση έγραψε με τρίποντο το 63-61 (38’). Το Ρέθυμνο ισοφάρισε (63-63 στο 38’), όμως ο Άρης πήρε τη νίκη γιατί είχε ψύχραιμο τον Αθηναίου (5/6β. ως το τέλος) και προσπάθησε να πάρει και την διαφορά από τον πρώτο αγώνα (ήττα με 84-77) χωρίς επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 39-26, 49-49, 73-67.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10 (3/5β., 2/2δπ., 1/4τρ.), Χαντ, Πελεκάνος 10 (3/4β., 2/5δπ., 1/7τρ., 8ρ., 2κλ.), Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 9 (7ρ.), Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 12 (3/4δπ., 2/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Μούρτος 8 (4ρ.), Αθηναίου 16 (9/13β., 2/5δπ., 1/4τρ., 6λ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ: Χαρτ 1, Καλλινικίδης 6 (1), Κουμπούρας, Αγγελόπουλος, Ράιτ 4, Καλαμπόκης 23 (5/5β., 9/14δπ., 0/3τρ., 6ρ.), Σίννης, Λάτοβιτς 5 , Εζιούκου 13 (10ρ., 2ασ., 2κλ.), Ντρτσα, Γκάμπριελ 15 (1/2β., 4/6δπ., 2/4τρ., 8ρ.).