Τέλος το τουρνουά της Στουτγάρδης για τον Τσιτσιπά

Νωρίς-νωρίς αποχαιρέτησε το τουρνουά της Στουτγάρδης (Boss Open) ο Στέφανος Τσιτσιπάς, καθώς ηττήθηκε στο β΄ γύρο από τον Ρισάρ Γκασκέ στα τρία σετ, ύστερα από 2 ώρες και 18 λεπτά αγώνα.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έχασε στις λεπτομέρειες το πρώτο σετ στο τάι μπρέικ (10-8), πήρε εύκολα το δεύτερο με 6-2 αλλά δεν είχε συνέχεια στην καλή απόδοση και χάνοντας το τρίτο σετ με 7-5 αποχαιρέτησε πρόωρα τη διοργάνωση.

Ήταν ο πρώτος εφετινός αγώνας στο γρασίδι για το Νο5 της Παγκόσμιας κατάταξης, απέναντι στο Νο55, που στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσει τον 33χρονο Γερμανό Γιαν Λέναρντ Στρουφ, που με τη σειρά του απέκλεισε τον Τόμι Πολ με 7-6(4), 7-6(5).

O 36χρονος Γκασκέ δεν προκρίθηκε απλώς στα προημιτελικά αλλά έγραψε και τη δική του ιστορία στο άθλημα, αφού η νίκη επί του Τσιτσιπά ήταν η 600ή στην καριέρα του, με συνέπεια να γίνει ο τέταρτος εν ενεργεία τενίστας που φτάνει αυτό το νούμερο, πίσω από Τζόκοβιτς (1.068), Ναδάλ (1.058) και Μάρεϊ (725).