Τέταρτη σερί νίκη με… άγιο Βασίλη (Ξανθόπουλο) και προχωράει!

Με κορυφαίο παίκτη τον Βασίλη Ξανθόπουλο που τα έκανε όλα, ο Άρης κέρδισε τους Μπάκεν Μπέαρς στο Όρχους με σκορ 78-92 για την 9η αγωνιστική στο Τσάμπιονς Λιγκ, πήρε αυτό που ήθελε από έναν αγώνα που ήθελε πάση θυσία και επιστρέφει στη Ελλάδα με την τέταρτη σερί νίκη του.

Ο Άρης μπήκε στον ρυθμό των Δανών από το πρώτο λεπτό και δεν μπόρεσε να κάει το παιχνίδι το παρά μόνο σε συγκεκριμένες στιγμές του πρώτου ημιχρόνου, το οποίο έλεγξαν οι Μπέαρς.

Προηγήθηκαν με 6-0 πριν καν συμπληρωθούν δύο λεπτά, αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει άρον άρον τάιμ άουτ. Ήρθε αντίδραση και με σερί 0-10 διαμορφώθηκε το 6-10 (4’), αλλά οι Μπέαρς εκμεταλλεύτηκαν τα εύκολα λάθη των παικτών του Άρη και με καλάθια στον αιφνιδιασμό διατήρησαν το προβάδισμα.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 22-18, ο Άρης δεν είχε ούτε αρχή, ούτε τέλος στην επίθεση και μόνο ο Ζάρας τον κρατούσε μέσα στο παιχνίδι. Στο 13’ το σκορ ήταν 25-25, αλλά οι Μπέαρς με ένα μικρό 6-0 ξέφυγαν με 31-25 (15’).

bears_aris_jenkins2

Νέο τάιμ άουτ από τον Πρίφτη άλλαξε κάπως την κατάσταση. Ντραγκίσεβιτς και Τσαϊρέλης έβγαλαν κάποιες συνεργασίες, ο Κάμινγκς πήρε επιθέσεις πάνω του και ο Άρης με σερί 0-10 προηγήθηκε με 31-35 (18’) για να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ του 36-39, αλλά έχοντας μέτρια εικόνα με 10 λάθη, εκ των οποίων τα 9 μετέτρεψαν σε κλεψίματα και εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό (15π. στο α’) οι Δανοί.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης ανέβασε την έντασή του στην άμυνα, πίεσε πολύ τους Μπέαρς και βρήκε εύκολα καλάθια στο ανοικτό γήπεδο. Προηγήθηκε με 40-46 (22’) και 44-51 (24’) με τον Τζένκινς να παίρνει επιθέσεις, ενώ με συνεχόμενα καλάθια του Τσαϊρέλη ξέφυγε με 47-55 στο 27’ και 49-57 στο 28’.

Με Ξανθόπουλο οδηγό…

Οι Μπέαρς δεν τα παράτησαν. Με πρωταγωνιστή τον Γκέζελ μείωσαν σε 56-57, αλλά ο Ξανθόπουλος με απίθανο τρίποντο από το κέντρο έδωσε ανάσα στους κίτρινους (56-60 στο 30’).

Με συνεχόμενα τρίποντα από Τζένκινς και Ξανθόπουλο και ένα μακρινό σουτ του Ντραγκίσεβιτς, ο Άρης ξέφυγε με 12 πόντους στο 32’, προηγούμενος με 56-68. Οι Μπέαρς αντέδρασαν, μείωσαν σε 61-68 (33’), αλλά Κάμινγκς και Ντραγκίσεβιτς με εύστοχα τρίποντα έδωσαν στους κίτρινους διαφορά 13 πόντων (61-74) λίγο πριν το τελευταίο πεντάλεπτο!

Ο Ξανθόπουλος, κορυφαίος του Άρη χθες, διαμόρφωσε το 61-76 (36’) και παρόλο που οι Δανοί μείωσαν σε 66-76 (37’), ο Κάμινγκς ήταν παρών και έδωσε ξανά ανάσα στους κίτρινους (66-78, 3:43 πριν το τέλος), λίγο πριν τραυματιστεί στους προσαγωγούς!

Μπαίνοντας στο τελευταίο τρίλεπτο ο Σίμτσακ με καλάθι και φάουλ έγραψε το 68-81, ενώ ο Ξανθόπουλος με νέο τρίποντο έδωσε διαφορά 16 πόντων (70-86), δίνοντας τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 36-39, 56-60, 78-92.