Τίποτα δεν λειτούργησε για την Εθνική – Ήττα με 90-72 από Σερβία

Αγνώριστη παρουσιάστηκε η Εθνική μας ομάδα στο ματς με την Σερβία, γνωρίζοντας την ήττα με 90-72, και αποχαιρέτησε έτσι το Παγκόσμιο Κύπελλο της Ισπανίας από τη φάση των «16».

Οι παίκτες του Φώτη Κατσικάρη, που είχαν φτάσει αήττητοι έως εδώ, δεν μπόρεσαν να σταματήσουν τους Σέρβους, με τον Καλάθη να είναι ο πρώτος σκόρερ του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος (14 πόντοι).

Στον καθαρά αγωνιστικό τομέα, το ματς ξεκίνησε με γρήγορο ρυθμό και αρκετό… ξύλο, με τη Σερβία να διατηρεί μικρό προβάδισμα (7-10) και με τον Ζήση να φέρνει το ματς στα ίσα με τρίποντο (10-10). Εκεί, με ένα σερί 5-0 οι αντίπαλοί μας έφτασαν στο +5 (15-10), όμως, ‘μίλησε’ ο Πρίντεζης που έκανε το 15-15. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι το 7΄, με το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκει την Εθνική στο -3 (20-23).

Στη δεύτερη περίοδο, οι Αντετοκούνμπο και Καϊμακόγλου έδωσαν ενέργεια στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με το σκορ στα πρώτα τρία λεπτά να είναι στην ισοπαλία (28-28). Όμως, ο Μπογκντάνοβιτς ήταν «καυτός» από την περιφέρεια, στέλνοντας τη Σερβία στο +5 (30-35) και τον Μάντζαρη να ισοφαρίζει και πάλι (35-35).

Οι Σέρβοι παρέμεναν ψηλά στο σκορ, χάρη στους Τεόντοσιτς και Κάλινιτς, αλλά εκεί «μίλησε» ο Ζήσης, ο οποίος ένα λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου έβαλε για πρώτη φορά μπροστά την Ελλάδα (42-41), με τους Σέρβους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια, προηγούμενοι με 42-46.

Επιθετικά ξεκίνησε καλά η Εθνική στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά εξακολουθούσε να υστερεί στην άμυνα και να μην μπορεί να βρει… αντίδοτο στον Ραντούλιτσα. Οι Σέρβοι πήγαν ξανά στο +5 (50-55, 52-57), ενώ τα πράγματα εξελίχθηκαν ακόμη χειρότερα για τους Έλληνες, με τους Τεόντοσιτς και Κρστιτς να πηγαίνουν τη διαφορά για πρώτη φόρα σε διψήφιο αριθμό (53-64) και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 55-64.

Ο Μπογκντάνοβιτς συνέχιζε να είναι… καυτός έξω από τα 6,75μ., διατηρώντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (72-60), ενώ στα πρώτα τέσσερα λεπτά του τετάρτου δεκαλέπτου η Εθνική μας ομάδα μετρούσε μόλις πέντε πόντους. Αντίθετα, οι Σέρβοι έκαναν… πάρτι και έφτασαν στο +20 (80-63), βάζοντας κάπου εκεί «ταφόπλακα» στα όνειρα των Ελλήνων.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 42-46, 55-64, 72-90.

ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Τεόντοσιτς 13 (2), Σιμόνοβιτς 5 (1), Μπογκντάνοβιτς 21 (4), Μπιέλιτσα 8, Μάρκοβιτς 3 (1), Κάλινιτς 12 (1), Μπίρσεβιτς, Κρστιτς 10, Ραντούλιτσα 16, Στίματς.

ΕΛΛΑΔΑ (Κατσικάρης): Μάντζαρης 5 (1), Μπουρούσης 9 (1), Ζήσης 12 (3), Βασιλειάδης 6 (1), Γλυνιαδάκης, Παπανικολάου 1, Σλούκας, Καϊμακόγλου 6, Αντετοκούνμπο 7 (1), Βουγιούκας, Πρίντεζης 12.