Τα κατάφεραν και χωρίς τον Γιάννη οι Μπάκς (video)

Τελικά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να αγωνιστεί και να βοηθήσει τους Μπακς απέναντι στους Χοκς, αλλά αυτό δεν πτόησε τους συμπαίκτες του, οι οποίοι επιβλήθηκαν μέσα στην Ατλάντα με το 118-107 και πέρασαν στους τελικούς της Ανατολής μετά το 1974. Εκεί θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας τους Σανς, με τη σειρά των αγώνων να αρχίζει τα ξημερώματα της Τετάρτης στο Φίνιξ.

Stoiximan: 650+ στοιχήματα σε όλους τους αγώνες & ειδικές επιλογές για σκόρερ, κάρτες, πέναλτι!

Ο Κρις Μίντλετον με 32 πόντους, τους 23 στο τρίτο δωδεκάλεπτο, μαζί με τον Τζρου Χόλιντεϊ που είχε 27 πόντους, 9 ριμπάουντ και 9 ασίστ ηγήθηκαν των νικητών. Ο Καμ Ρέντις με 21 και ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς πάλεψαν από τους Χοκς, ενώ ο Τρέι Γιανγκ επέστρεψε εμφανώς ανέτοιμος μένοντας στους 14 πόντους με 4/19 σουτ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα σε όλο το πρώτο ημίχρονο, αλλά στο τρίτο δωδεκάλεπτο με το ξέσπασμα του Μίντλετον έφτασαν και στο +19 (72-91). Στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου οι Μπακς εκτοξεύτηκαν στο 72-94, αλλά τα «γεράκια» δεν παράτησαν το ματς και τριάμισι λεπτά πριν το τέλος πλησίασαν στους έξι (101-107). Όμως ένα μεγάλο καλάθι του Χόλιντεϊ και η ψυχραιμία του Μίντλετον στις βολές κράτησαν το Μιλγουόκι σε απόσταση και το τρίποντο του Τάκερ στο ένα λεπτό αποτελείωσε τους γηπεδούχους.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-28, 43-47, 72-91, 107-118

Ατλάντα Χοκς (ΜακΜίλαν): Χέρτερ 5 (1/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Κόλινς 13 (6/8 δίποντα, 11 ριμπάουντ), Καπέλα 14 (7/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Μπογκντάνοβιτς 14 (2/5 τρίποντα), Γιανγκ 14 (4/11 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 6/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ρέντις 21 (6/7 τρίποντα), Γκαλινάρι 13 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Γουίλιαμς 4, Οκόνγκου 3, Χιλ, Νάιτ, Μέις, Φερνάντο, Νταν.

Μιλγουόκι Μπακς (Μπουντενχόλζερ): Τάκερ 5 (1/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Πόρτις 12 (3/8 σουτ, 6/6 βολές, 9 ριμπάουντ), Λόπεζ 13 (4/8 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μίντλετον 32 (6/12 δίποντα, 4/10 τρίποντα, 8/8 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 27 (7/11 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 1/3 βολές, 9 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 6 λάθη), Φορμπς 5 (1), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Κόνατον 13 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Τιγκ 11 (3/3 τρίποντα, 2/2 βολές).