Τα λεπτά που δίνουν τους βαθμούς στον φετινό Άρη

Σε μία ανάλυση σε ότι αφορά την επιθετική απόδοση του Άρη, στο φετινό πρωτάθλημα προχώρησε η εφημερίδα metrosport, αναφερόμενη στα χρονικά διαστήματα, όπου οι κιτρινόμαυροι σκοράρουν. Αναλυτικά:

Το δείγμα των 18 επίσημων αγώνων που έχει δώσει μέχρι σήμερα ο ποδοσφαιρικός Αρης είναι ικανότατο για να βγουν συμπεράσματα, τόσο ως προς την διαφορά δυναμικότητας που διαθέτει σαν σύνολο, όσο και προς τα στατιστικά που τον κάνουν να ξεχωρίζει στον φετινό «μαραθώνιο».

Κι αυτό δεν το λέμε εμείς, αλλά η… γλώσσα των αριθμών και ο καθρέφτης της ομάδας που έχει δημιουργήσει ο Νίκος Αναστόπουλος, το χορτάρι. Εκεί όπου κάθε αγωνιστική ο Αρης αποτυπώνει την ανωτερότητά του, επιβεβαιώνοντας ότι δικαιολογημένα βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και μάλιστα με +7 βαθμούς διαφορά από τον δεύτερο, έχοντας κι ένα παιχνίδι λιγότερο.

Για να «μαζευτούν» ωστόσο οι 49 βαθμοί, ήτοι 16 νίκες, μία ισοπαλία και μία ήττα, χρειάστηκε οι «κιτρινόμαυροι» να δείξουν εκτελεστική δεινότητα και παραγωγικότητα σε όλα τα παιχνίδι, πλην ενός. Της ήττας στη Δράμα, που αποτελεί και το μοναδικό –μέχρι σήμερα- ματς όπου δεν βρήκε δίχτυα. Τα 41 τέρματα που πέτυχε ο Αρης σε σύνολο 18 αγώνων (16 στον πρώτο γύρο, συν δύο στον δεύτερο), αποτελούν μία από τις καλύτερες επιδόσεις όχι μόνο στον 1ο όμιλο, αλλά σε ολόκληρη την κατηγορία.

Η “Metrosport” έβαλε το… χρονόμετρο να γυρίζει και σας παρουσιάζει σήμερα τα παραγωγικότερα διαστήματα της ομάδας του Αρη στα 90λεπτα που έχει δώσει.

Χωρίζοντας ένα ματς σε τρία 30λεπτα, το πιο παραγωγικό μισάωρο του Αρη είναι από το 30′ μέχρι το 60′, έχοντας πετύχει 17 γκολ. Ενα λιγότερο έχει σκοράρει από το 60′ μέχρι το 90′, ενώ από το 1′ μέχρι το 30′, έχει πετύχει μόλις 8.  Χωρίζοντας ένα 90λεπτο σε εννιά δεκάλεπτα, τότε βλέπουμε ότι το διάστημα που οι παίκτες του Αρη είναι περισσότερο εύστοχοι είναι εκείνο μεταξύ 30′ και 40′, ενώ ακολουθεί το 80′-90′.

Σε ό,τι αφορά τα ημίχρονα, το πρώτο είναι πιο… γεμάτο» με 23 γκολ αντί των 18 που επετεύχθησαν στο δεύτερο. Κάτι το οποίο ζητάει ο Νίκος Αναστόπουλος από τους ποδοσφαιριστές του, προκειμένου να «κλειδώνουν» τους τρεις βαθμούς νωρίς. Όπως δηλαδή έγινε στο τελευταίο παιχνίδι του Αρη, κόντρα στην Καβάλα που στο 64ο λεπτό βρέθηκε να προηγείται ήδη 3-0, κάνοντας στη συνέχεια συντήρηση δυνάμεων.

Στο φετινό πρωτάθλημα ο Αρης διαθέτει και την πρωτιά ως προς τα τέρματα που έχει δεχτεί. Διαθέτει την καλύτερη άμυνα του πρωταθλήματος, με μόλις 11 γκολ παθητικό. Τα περισσότερα από αυτά και συγκεκριμένα τα 6, έχουν έρθει από το 60′ και μετά. Το καλύτερο αμυντικά ημίχρονο για την ομάδα, είναι το πρώτο με μόλις 4 γκολ παθητικό.