ΜΠΑΣΚΕΤ

Τα περίμενε όλα από τον Χάνλαν! Κακός ο Άρης στο δεύτερο ημίχρονο και μοιραία ήττα από τον Κολοσσό (81-85 )

Με κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Χάνλαν (33 πόντοι) να προσπαθεί να κρατήσει τον Άρη ζωντανό, οι «κιτρινόμαυροι» ηττήθηκαν από τον Κολοσσό με 81-85 για την 3η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Καθοριστική η τρίτη περίοδος, όπου το επιμέρους σκορ έληξε 18-29 και τον Άρη να μην μπορεί να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο, καθώς και ο Χάνλαν έμοιαζε κουρασμένος. Χαώδης η διαφορά στις ασίστ με 6 να έχει ο Άρης και 19 ο Κολοσσός. Φωνές του Άρη για τη διαιτησία, κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο που προκάλεσαν εκνευρισμό. Πέμπτη σερί νίκη του Κολοσσού στη Θεσσαλονίκη επί του Άρη!

ΜΕ ΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ Ο ΑΡΗΣ

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά χωρίς σκορ στα πρώτα τρία λεπτά του αγώνα. Ο Κολοσσός πέρασε με 2-4 και ο Άρης με σερί 11-0 και μπροστάρη τον Χάνλαν (7π.) έφτασε στο 13-4, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν τη διαφορά, μειώνοντας στο 19-17 της πρώτης περιόδου.

Χτυπώντας στην αδυναμία του Άρη, στη ρακέτα, ο Κολοσσός με 5 πόντους του Χατζηδάκη προσπέρασε με 24-25 χάρη σε σερί 0-6, ενώ με τρίποντο του Τιλί έκανε το 29-32 (17’) υποχρεώνοντας τον Γιάννη Καστρίτη σε τάιμ άουτ. Με προσωπικές ενέργειες του Κάουαν ο Άρης αντέδρασε, ενώ ο Φίνκε έβαλε την ομάδα μπροστά στο ημίχρονο χάρη σε τρίποντο σε νεκρό χρόνο για το 39-38.

ΧΩΡΙΣ ΚΑΘΑΡΟ ΜΥΑΛΟ

Με δύο τρίποντα του Μομίροφ και χωρίς συγκέντρωση στην άμυνα αλλά και έλλειψη καθαρού μυαλού στην επίθεση ο Άρης βρέθηκε στο -7 (48-57), με τον Γιάννη Καστρίτη να προσπαθεί να «ξυπνήσει» τους παίκτες του.

Ο Χάνλαν θέλησε να το πάρει πάνω του, όμως ο Μομίροφ «πλήγωσε» ακόμα μία φορά από τα 6,75μ., με τον Κολοσσό να φτάνει μέχρι το 57-67 και τον Καναδό γκαρντ να προσπαθεί να κρατήσει ζωντανό τον Άρη, πετυχαίνοντας τους 14 από τους 18 πόντους της ομάδας στην τρίτη περίοδο. Στην άμυνα δε οι «κιτρινόμαυροι» δέχθηκαν 29 πόντους σε δέκα λεπτά!

Στο πρώτο τρίλεπτο ο Άρης έμεινε μόλις με δύο πόντους (ξανά του Χάνλαν), το σκορ έγινε 59-70, ο Γουίλιαμς και ο Κάουαν με πέντε πόντους  έκαστος μείωσαν σε 69-73, βάζοντας… φωτιά στο Παλέ στο 37’. Η διαιτησία συνέχισε να… προκαλεί τον κόσμο και τον πάγκο του Άρη, οι Τιλί και Μίλερ σκόραραν για το 70-79 στο 39’ που ήταν και καταδικαστικό παρά τα τελευταία καλάθια του Χάνλαν που μείωσαν σε 77-81.

Δεκάλεπτα: 19-17, 39-38, 57-67, 81-85.

Άρης (Καστρίτης): Τζούστον, Κάουαν 21 (2), Φίνκε 8 (2), Πουλιανίτης 1, Λόκετ, Νετζήπογλου 3 (1), Γουίλιαμς 11 (2), Χάνλαν 33 (4), Κώττας 4.

Κολοσσός (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 7, Μέσιτσεκ 5 (1), Μομίροφ 19 (5), Γουίλιαμς 7, Μαργαρίτης 3, Μίλερ 16, Τιλί 17 (1), Χατζηδάκης 5, Σλαφτσάκης 5 (1), Ποτ 1.

Δείτε ΕΔΩ τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα.