Τεσσάρα η Παρί, ξεπέρασε τον Ίμπρα ο Καβάνι

Δυο ρεκόρ ήταν αυτά τα οποία περίμεναν να ζήσουν οι φίλοι της Παρί σεν Ζερμέν στο παιχνίδι απέναντι στην Μονπελιέ.

Stoiximan.gr: Θα επιστρέψει ως πρώτος ο Άρης στη Superleague;

Για το πρώτο οι θεατές στο «Παρκ ντε Πρενς» το είδαν να πραγματοποιείται της στιγμή που το ρολόι του σταδίου σημάδευε το 11ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ο Καβάνι έκανε το 1-0 και έστελνε τη μπάλα στα δίχτυα για 157η φορά με την φανέλα των Παριζιάνων. Το νούμερο μπορεί να μην λέει τίποτα αλλά με αυτό το γκολ ο Ουρουγουανός προσπέρασε τον Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς (156) και έγινε ο πρώτος σκόρερ στην ιστορία του συλλόγου.

Το άλλο ρεκόρ που ήταν αλληλένδετο με το πρώτο επιτεύχθηκε στο 40ό λεπτό, όταν ο Νεϊμάρ σκόραρε με πέναλτι πετυχαίνοντας το γκολ υπ’ αριθμόν 2000 της ομάδας, στο Παρκ ντε Πρενς.

Με αυτά τα δυο γκολ πήγε προηγούμενη η Παρί στο ημίχρονο απέναντι στην Μονπελιέ, αλλά δεν σταμάτησε εκεί.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ντι Μαρία ήταν εκείνος ο οποίος χρίστηκε σκόρερ για την Παρί στο 70 λεπτό, ενώ ο Νεϊμάρ έκανε δυο τα δικά του γκολ και έγραψε το τελικό 4-0 στο 82ο λεπτό.

Έτσι η Παρί επέστρεψε στις νίκες και στο πρωτάθλημα μετά την ήττα με 2-1 από την Λιόν την περασμένη αγωνιστική. Τα 17 γκολ και τις 11 ασίστ έφτασε ο Νεϊμάρ, έχοντας ανάμειξη σε περισσότερα γκολ από κάθε άλλο ποδοσφαιριστή στα πέντε κορυφαία πρωταθλήματα (αγγλικό, ισπανικό, γερμανικό, ιταλικό, γαλλικό).