Τεσσάρα της Χέρτα στο ντέρμπι του Βερολίνου, «καθάρισε» σε 10 λεπτά!

Η Χέρτα, ύστερα από ένα μέτριο πρώτο μέρος, πήρε μπρος στο δεύτερο, σκόραρε δύο γκολ σε ισάριθμα λεπτά και τελικά διέσυρε με 4-0 την Ουνιόν στο ντέρμπι του Βερολίνου, κάνοντας πλέον όνειρα Ευρώπης.

Ντέρμπι μόνο για 45 λεπτά ήταν η αναμέτρηση μεταξύ της Χέρτα και της Ουνιόν για την 27η αγωνιστική της Bundesliga. Στο άδειο Ολυμπιακό Σταδιο του Βερολίνου, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και επικράτησαν με το εμφατικό 4-0 των αντιπάλων τους, παίρνοντας εκδίκηση για την ήττα με 1-0 στον αγώνα του πρώτου γύρου.

Μεγάλος πρωταγωνιστής, ο Βένταντ Ιμπίσεβιτς, ο οποίος άνοιξε το σκορ και μοίρασε άλλες δύο ασίστ στους συμπαίκτες του. Η ομάδα του Μπρούνο Λαμπαντία, έκανε το “δύο στα δύο” με τον 54χρονο τεχνικό στον πάγκο της και πλέον κάνει όνειρα… Ευρώπης, αφού βρίσκεται στο -5 από την έκτη Βόλφσμπουργκ που έχει, όμως, έναν αγώνα λιγότερο.

Αξίζει να σημειωθεί πως πριν από την έναρξη του αγώνα, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων του κορωνοϊού σε όλο τον κόσμο.