Τζάμπα ήττα στο Ρέθυμνο (80-73), κρίμα για την προσπάθεια!

Ο Άρης έκανε τζάμπα ήττα στο Ρέθυμνο για την 12η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Από δικά του λάθη και αδράνειες ηττήθηκε με σκορ 80-73 στο “Μελίνα Μερκούρη”, ενώ είχε εικόνα νικητή στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Ένα τρίλεπτο βγήκε ο Άρης από το πλάνο του στο πρώτο ημίχρονο και εκείνο το διάστημα ήταν καθοριστικό για να βρει ρυθμό το Ρέθυμνο. Οι κίτρινοι με πολύ καλούς τους Μποχωρίδη, Τσαϊρέλη και Βασιλόπουλο (8π. στο α’ δεκάλεπτο) έλεγξαν τον αγώνα, προηγήθηκαν με 18-17 στη πρώτη περίοδο και 22-24 στο 14’, αλλά από εκείνο το σημείο μέχρι το 17’ ακολούθησε ένα μπλακ άουτ. Αβίαστα λάθη (7κλ. οι γηπεδούχοι στο α’ μέρος), κακές επιλογές στην επίθεση, αργές επιστροφές στην άμυνα και… σερί 13-0 για το Ρέθυμνο που ξέφυγε με 35-24 (17’).

Ο Γιαννάκης επανέφερε τον Μποχωρίδη και αυτός ήταν που έβαλε και πάλι τον Άρη στο ματς. Ο Έλληνας γκαρντ σκόραρε και οργάνωσε πολύ καλά (8π., 5ρ., 5ασ. στο α’) και οι κίτρινοι πολύ γρήγορα επέστρεψαν από το -11 κι μείωσαν σε 36-35 με βολές του Μάρας πριν όμως το Ρέθυμνο με 4π. του Γιαννόπουλου πάει στο ημίχρονο στο +5 (40-35).

Με ηγέτη τον Μποχωρίδη (9π. στο γ’ δεκάλεπτο) οι κίτρινοι κυριάρχησαν στην τρίτη περίοδο. Επέβαλαν τον δικό τους ρυθμό, μέσα από την υπεροχή τους στα ριμπάουντ (17-31 στο 30’) κατάφεραν γρήγορα να ισοφαρίσουν και στο τέλος τους δεκαλέπτου να προηγηθούν με φόλοου του Μάρας, με 53-55.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι και στην τελευταία περίοδο. Οι κίτρινοι κατάφεραν να ξεφύγουν με 61-64 στο 35’, όμως το Ρέθυμνο απάντησε άμεσα και προηγήθηκε με 65-64 (36’). Ο Άρης με βολές του Προύιτ και καλάθι του Βασιλόπουλου προσπέρασε με 65-68 (38’) και 68-70 με τον Τσαϊρέλη (1:43), όμως στα 1:23 πριν το τέλος παρά την καλή άμυνα στις περιστροφές ο Γιαννόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο από τη γωνία, κέρδισε και φάουλ από τον Βασιλόπουλο και έγραψε το 72-70. Ο Προύιτ με 1/2 βολές έκανε το 72-71 (1:13), ο Μούντι στα 59’’ με άμυνα πάνω του διαμόρφωσε το 74-71 και ο Τσαϊρέλης στα 43’’ μείωσε στον πόντο (74-73).

Στην επίθεση του Ρεθύμνου οι παίκτες αστόχησαν τρεις φορές, αλλά κέρδισαν ισάριθμα ριμπάουντ. Ο Γκούντγουϊν στα 18’’ έχασε δύο βολές, αλλά Βασιλόπουλος και Προύιτ μπερδεύτηκαν και στην επαναφορά ο Μπελ έκανε φάουλ πριν μπει η μπάλα μέσα, το οποίο χρεώνεται αντιαθλητικό. Ο Μούντι με 1/2 βολές στα 16’’ έκανε το 75-73 και ο Άρμστεντ με 2/2 βολές στα 15’’ έγραψε οτ 77-73. Ο Μποχωρίδης έκανε λάθος επαναφορά και ο Άρμστεντ με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 78-73, δίνοντας τέλος στην υπόθεση νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 40-35, 53-55, 80-73.