Τζόκοβιτς και Αλκαράθ έκλεισαν το ραντεβού στον τελικό του Σινσινάτι

Ο Νόβακ Τζόκοβιτς κέρδισε με 2-0 σετ τον Ζβέρεφ και θα παίξει για 4η φορά κόντρα στον Αλκαράθ, που ζορίστηκε απέναντι στον Χουρκάτζ.

Ο Τζόκοβιτς στις λεπτομέρειες επικράτησε του μαχητικού Αλεξάντερ Ζβέρεφ με 7-6, 7-5 και έφτασε στον 135ο τελικό της καριέρας του.

Ο Σέρβος, που μετρά πλέον 1.068 νίκες καριέρας, θα διεκδικήσει τον 95ο τίτλο καριέρας, κάτι που αν πετύχει θα ξεπεράσει τον Ναδάλ και θα μείνει μόνος τρίτος στην σχετική λίστα (109 Κόνορς, 103 Φέντερερ) και παράλληλα τον 39ο Masters 1000 τίτλο του!

Από την πλευρά του ο Αλκαράθ για δεύτερο συνεχόμενο ματς χρειάστηκε να κάνει ανατροπή κόντρα στον Χουμπέρτ Χουρκάτζ. Εχασε το πρώτο σετ με 6-2, πήρε στο tie break (7-6) το δεύτερο (με σκορ 7-2) και 6-3 το τρίτο, για να φτάσει στον τελικό.

ξασφάλισε το Νο1 στην παγκόσμια κατάταξη για τις επόμενες 3 εβδομάδες, όμως στο US Open πάει να υπερασπιστεί τον τίτλο του και 2.000 βαθμούς, ενώ ο Τζόκοβιτς κανέναν αφού δεν αγωνίστηκε πέρυσι.

O τελικός των δύο κορυφαίων τενιστών θα ξεκινήσει στις 23.30 ώρα Ελλάδος.

Στον τελικό η Μούχοβα

Όσον αφορά τις γυναίκες, η Κόρι Γκοφ θα αντιμετωπίσει την Καρολίνα Μούχοβα. Σε αγώνα που τελείωσε τα ξημερώματα, η Τσέχα επικράτησε της Αρίνα Σαμπαλένκα με 6-7, 6-3, 6-2 και με αυτή την νίκη εξασφάλισε για πρώτη φορά στην καριέρα της, θέση στο Τοπ10!

Θα είναι ο πρώτος της τελικός σε 1000αρι μετά από ένα ματς που στο 2ο και το 3ο σετ, δεν επέτρεψε στην αντίπαλό της να βρει ούτε ένα break point. Θα είναι ο 4ος τελικός για την Μούχοβα, που είχε παίξει σε 250άρια το 2019 ως φιναλίστ, ενώ φέτος ήταν φιναλίστ στο Roland Garros, όπου έχασε από την Σβιόντεκ.

Ο τελικός των γυναικών έχει προγραμματιστεί για τις 20:30 ώρα Ελλάδος.