ΡΟΗ ΕΙΔΗΣΕΩΝ

Τον πήρε η κάτω βόλτα…

Ο Άρης γνώρισε τρίτη συνεχόμενη ήττα, έχασε στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με σκορ 80-59, παρουσιάζοντας τα ίδια συμπτώματα που είχε στο Μιλάνο. Ομάδα χωρίς ενέργεια, χωρίς ψυχολογία, χωρίς καθαρό μυαλό, με παίκτες άτολμους, μια εικόνα εκ διαμέτρου αντίθετη από αυτή που είχε παρουσιάσει μέχρι τον αγώνα με τη Νεπτούνας!

Είναι ολοφάνερο ότι οι κίτρινοι δεν μπορούν να βγάλουν στο παρκέ το πρόσωπο που έκανε τους πάντες να μιλούν με τα καλύτερα λόγια. Είναι λογικό το πρόγραμμα με τους τέσσερις σερί εκτός έδρας αγώνες να τους έχει εξουθενώσει, αλλά αυτό δεν μπορεί να είναι δικαιολογία για επαγγελματική ομάδα, γιατί ούτως ή άλλως το γνώριζαν όλοι το πρόγραμμα. Είναι όμως ένα δεδομένο.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα δεν έχει μέσα στο παρκέ ούτε φαντασία, ούτε δημιουργικότητα, ούτε το μέταλλο που έβγαλε μέχρι και το ματς με τη Νεπτούνας. Λες και έσβησε η μηχανή και δεν παίρνει μπρος το αυτοκίνητο.

Απέναντι σε έναν τέτοιο Άρη ο Παναθηναϊκός δεν είχε πρόβλημα να τελειώσει το παιχνίδι από το πρώτο δεκάλεπτο. Το 22-7 τα λέει όλα. Οι κίτρινοι είχαν 2/18 σουτ στο πρώτο δεκάλεπτο, ούτε μία ασίστ και τους πήρε η κάτω βόλτα. Ο Παναθηναϊκός μετά την ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα και χωρίς τον Καλάθη, ήταν απόλυτα συγκεντρωμένος και έτσι διαμορφώθηκε το 49-21 στο ημίχρονο.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο από το ματς, γιατί το δεύτερο ημίχρονο είχε εντελώς διαδικαστικό χαρακτήρα…

Τα δεκάλεπτα: 22-7, 49-21, 71-43, 80-59.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Πάβλοβιτς 15 (2), Φελντέιν 15 (6ρ., 5ασ., 3κλ.), Διαμαντίδης 4 (5ασ.), Γκιστ 6, Κούζμιτς 6, Μποχωρίδης 1, Γιάνκοβιτς 17 (8ρ., 4ασ.), Φώτσης 4, Ραντούλιτσα 10, Παπαδάκης, Παπαγιάννης 1, Λούντζης 1.

ΑΡΗΣ: Πελεκάνος 2, Γουάιτ 8 (3/4β., 1/3δπ., 1/3τρ., 7ρ., 2κλ.), Γουότερς 13 (1/2β., 3/11δπ., 2/3τρ.), Χάγκινς 4 (1/5δπ., 1ρ.), Μακ Νιλ 9 (4/14δπ., 0/3τρ.), Ξανθόπουλος 2 (5ρ., 3ασ., 2κλ.), Ζάρας 3, Κοέν 2, Μούρτος 12 (4/6β., 4/4δπ., 6ρ.), Σίμτσακ 4 (3ρ.).