Του έχει πάρει τον αέρα! Παλικαρίσιο “διπλό” στη Νέα Σμύρνη (63-68) και φουλ για εξάδα!

Τρεις πολύ σπουδαίες νίκες έχει πετύχει ο Άρης φέτος, τις δύο τις έχει κάνει με τον Πανιώνιο! Οι κίτρινοι άφησαν πίσω τους το φιάσκο του κυπέλλου και τα προβλήματα μεσούσης της βδομάδας, θυμήθηκαν τον καλό τους εαυτό και πήραν πανάξια μια παλικαρίσια νίκη μέσα στη Νέα Σμύρνη, με σκορ 68-63, νίκη που τους κάνει φαβορί για την 6η θέση και τους δίνει ελπίδες και για κάτι παραπάνω.

Το πρώτο ημίχρονο πήγε εξαιρετικά για τον Άρη από θέμα ρυθμού και σκορ. Οι κίτρινοι ήθελαν χαμηλό σκορ και αυτό πέτυχαν, κρατώντας τον Πανιώνιο πολύ καλά αμυντικά, αν και θα μπορούσαν να τα πάνε ακόμα καλύτερα. Προηγήθηκαν με 8-6 (4’) με τον Πελεκάνο επιθετική αιχμή, όμως ο Πανιώνιος απάντησε άμεσα με τον Κάρτερ και με σερί 7-0 προηγήθηκε με 13-8. Οι κίτρινοι ισορρόπησαν τον αγώνα, είχαν τον έλεγχό του, όμως έχασαν πολλά ριμπάουντ, δίνοντας στον Πανιώνιο τη δυνατότητα για δεύτερες επιθέσεις. Το 15-16 στο τέλος της πρώτης περιόδου υπέρ του Άρη θα μπορούσε να ήταν μεγαλύτερο αν ο Πανιώνιος δεν είχε 7 επιθετικά ριμπάουντ. Το θετικό ήταν πως ο Άρης ανάγκασε τον αντίπαλό του να σουτάρει με 26% στα δίποντα 6/23) στο πρώτο ημίχρονο, στοιχείο που εκμεταλλεύτηκε για να παραμείνει μέσα στον αγώνα. Ο Πανιώνιος ξέφυγε με 29-23 (18’) προς το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Άρης απάντησε με σερί 8-0 και προσπέρασε με 29-30. Σε εκείνο το σημείο, στο τελευταίο λεπτό του πρώτου μέρους έκαναν δύο αβίαστα λάθη οι παίκτες του Μίνιτς και έδωσε το δικαίωμα στον Πανιώνιο να προηγηθεί με 33-31.

Με εξαιρετική άμυνα ο Άρης κυριάρχησε στο τρίτο δεκάλεπτο. Περιόρισε τον Πανιώνιο στους 11 πόντους και βρήκε τις λύσεις στην επίθεση για να πάρει το προβάδισμα. Προηγήθηκε με 38-39 στο 23’ και έκτοτε δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα αυτό! Ο Κάρτερ μείωσε σε 42-43 (28’), όμως οι κίτρινοι παίζοντας πολύ έξυπνα έκλεισαν την περίοδο στο +6 (44-50) και στο 36’ με βολές του Πελεκάνου προηγήθηκαν με 49-56!

Ο Πανιώνιος αντέδρασε όπως ήταν λογικό. Μείωσε σε 55-58 (37’), όμως ο Άρης ήταν ψύχραιμος από τη γραμμή των βολών σε αυτήν την περίοδο. Ο Πελεκάνος με 2/2 βολές (2.26) έκανε το 55-60 και ο Βεζένκοφ με τρίποντο “μαχαιριά” έγραψε το 57-63 (39’)! Οι κίτρινοι είχαν το καθαρό μυαλό να διαχειριστούν την κατάσταση στο τέλος και με τον Αθηναίου να σκοράρει πέντε πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα (τρίποντο στα 42’’ για το 61-66 και βολές στα 21’’ για το 63-68) έφτασε στην πολύ σπουδαία νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 33-31, 44-50, 63-68.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Μακ Κόλουμ 10 (3/4β., 2/11δπ., 1/4τρ.), Ντούβνιακ 3 (0/2δπ., 1/2τρ.), Κάρτερ 16 (4/5β., 3/6δπ., 2/6δπ.), Μίλμπουρν 3 (6ρ., 2κλ.), Αθανασούλας 2, Μπατής 5 (1), Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 10 (6ρ.), Μισέλ 7, Σίμτσακ 3, Κυρίτσης, Σαλούστρος 2.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 10 (4/6β., 3/4δπ.), Χαντ 1, Πελεκάνος 15 (6/10β., 3/5δπ., 1/3τρ., 6ρ.), Γκίκας (3ασ.), Τσακαλέρης 2 (5ρ.), Ασημακόπουλος 2, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 13 (2/3π., 3/5τρ., 7ρ.), Σαρικόπουλος 3 (5ρ.), Μούρτος 2, Αθηναίου 16 (6/6β., 2/7δπ., 2/6τρ., 6ασ.).