Του βγήκε το λάδι, αλλά κέρδισε (67-65) με μεγάλα σουτ από Πελεκάνο, Γκίκα!

Η Κηφισιά… έβγαλε το λάδι του Άρη στο Αλεξάνδρειο, αλλά τελικά οι κίτρινοι γιόρτασαν με νίκη την γιορτή της Θεσσαλονίκης! Ο Μιχάλης Πελεκάνος και ο Νίκος Γκίκας πήραν μεγάλα σουτ, ευστόχησαν και χάρισαν στον Άρη μια πολύτιμη νίκη με σκορ 67-65, καθώς το τρίποντο του Σιούτη από την Κηφισιά στο φινάλε βρήκε τη στεφάνη!

Ο Άρης δεν είχε την ενέργεια που είχε σε άλλα παιχνίδια στο ξεκίνημα, δεν μπόρεσε να βρει ρυθμό απέναντι σε μια Κηφισιά που είχε σωστό πλάνο και καλή αμυντική λειτουργία. Στο πρώτο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 9-8, όμως η Κηφισιά κατάφερε να προηγηθεί με 17-12 (8′), ελέγχοντας τον αγώνα μέσα από την άμυνα. Με βολές ο Άρης μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 17-17 στη λήξη της πρώτης περιόδου και στο δεύτερο δεκάλεπτο με κορυφαίο παίκτη τον Αλέξανδρο Βεζένκοφ, κυρίως σε ρόλο δημιουργού (5 ασίστ στο α’ μέρος) μπόρεσε να βρει λύσεις σε ανοικτό γήπεδο.

Προηγήθηκε με 21-17 (12′) και 26-19 (13′), όμως η Κηφισιά με τον Κρόκερ σε καλή μέρα και τρίποντ του Τσαλδάρη μπόρεσε να επιστρέψει, μειώνοντας σε 31-30 (17′). Κάποιες καλές άμυνες, η αστοχία της Κηφισιάς από τις βολές (6/14) και ο Βεζένκοφ με τις εξαιρετικές πάσες έφεραν τους κίτρινους μπροστά με 37-31 στο ημίχρονο.

Το παιχνίδι ήταν κλειστό, ήταν ντέρμπι και στην τρίτη περίοδο. Ο Άρης προσπάθησε να ξεφύγει, προηγήθηκε με 39-31 (21′), όμως η Κηφισιά αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε σε 42-42 (26′), όμως οι κίτρινοι πήραν βαθιά ανάσα με δύο σερί τρίποντα του Γκίκα στην λήξη της περιόδου (51-46) και στην αρχή της τέταρτης (54-46) και πάνω εκεί μπόρεσαν να βρουν πιο καθαρό μυαλό για το φινάλε του ματς. Απέναντί τους είχαν έναν εκπληκτικό Κρόκερ, ο οποίος μόνος του έβαλε την Κηφισιά και πάλι στο ματς (56-53 στο 34′) και στο 36′ το σκορ ήταν ισόπαλο με 58-58!

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με καλάθι και φάουλ του Λιακόπουλου 2:30 πριν το φινάλε, όμως ο Βεζένκοφ με τρίποντο έβαλε και πάλι μπροστά τον Άρη (63-61, 1:53). Ο Λιακόπουλος ισοφάρισε (63-63, 1:44), όμως ο Γκίκας με παλικαρίσιο τρόπο ευστόχησε σε μια “σκοτωμένη” επίθεση, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στον Άρη (65-63, 59,2”).

Στα 30” ο Γκάρετ μετά από ασίστ του Λιακόπουλου ισοφάρισε σε 65-65, και στα 6” πριν το τέλος ο Πελεκάνος με διείσδυση έκανε το 67-65! Στην τελευταία επίθεση της Κηφισιάς ο Άρης έπαιξε σωστή άμυνα σε… αυτούς που έπρεπε (Κρόκερ, Τσαλδάρης, Λιακόπουλος), η μπάλα έφτασε στον Σιούτη, ο οποίος από τα 8 μέτρα αστόχησε σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-31, 51-46, 67-65.